Kliimakõneluste algus: olulist Eesti peaministri avakõnest #COP24


Pühapäeval esindas Eestit peaminister Jüri Ratas, kes alustas oma kõnet mõttega, et COP24 saab anda maailmale selge signaali, et erakorraline kliimategevus on võimalik.

Ta mainis ka hiljuti ilmunud IPCC eriraportit, mis ütleb, et üle 1,5 kraadi soojenemine on väga ohtlik kogu maailmale. Ratas sõnas, et COPil saab rahvusvaheline kogukond näidata, et on valmis tegutsema lähtudes sellest uuest raportist. Ta tõi ka välja, et kuigi kliimamuutused kujutavad suurt ohtu meie ühiskonnale ja loodusele, siis annab see meile ka võimalusi, nt majanduse ja tööjõu üleminek, millest Eesti on väga huvitatud.

Kliimamuutused.ee meeskond kiidab peaministrit kena kõne eest ja soovib Eesti riigile julgust ja ambitsioonikust ka need ilusad mõtted päriselt teoks teha. Selleks, et soojenemine jääks alla 1,5 kraadi, tuleb tegutseda palju kiiremini, kui praegused riikide plaanid ette näevad (hetkel oleme teel 3 kraadise soojenemise suunas!).  Pariisi kliimalepe aga ütleb veidi häguseks jäädes, et kliimamuutused tuleks peatada oluliselt alla 2 kraadi piiri. Niisiis on kindlasti üks kohtumise oluline küsimus, kui tähtsa rolli saab IPCC välja öeldud 1,5 kraadi piir Pariisi kliimaleppes.

Kui tulla tagasi Eesti juurde, siis loodame, et majanduse ja tööjõu ülemineku mainimisest võis välja lugeda väikest vihjet, et Eestis mõeldakse põlevkivi asendamise peale taastuvenergiaga ning plaanitakse, kuidas rakendada Ida-Virumaa töölisi uutes valdkondades.

Kui Ratas tõi positiivse näitena välja Eesti plaani vähendada 2050 aastaks süsinikuheidet 80%, siis Euroopa Komisjon tuli nädal tagasi lagedale ambitsioonika visiooniga, et EL võiks olla 2050. aastaks süsinikuneutraalne. Kõne järgi on Eesti valmis kiireloomulisteks sammudeks, et kliimasoojenemine peatada 1,5 kraadi piires. Üks selge samm selle poole oleks Euroopa Komisjoni visiooniga kaasa minna.  Eks näeme, kas Eesti poliitikute sõnadele järgnevad ka konkreetsed teod.