Olulised sündmused ja meediakajastused: november 2022

Lähenevad sündmused ning olulised algatused

Rohetiiger veab eest parlamendivalimiste eel faktilehtede koostamist

Taustapaberid on eelkõige suunatud ajakirjanikele ja nende koostamisse annavad oma panuse ka mitmed võrgustiku liikmed: Eesti Roheline Liikumine, Eestimaa Looduse Fond, Päästame Eesti Metsad ja Fridays for Future Eesti. Faktilehed tulevad järgmistel teemadel: kliimakriisi ABC, Eestimaa Looduse hetkeseis, üleminek taastuvenergiale, elurikkus ja seos põllumajandusega, metsad ja märgalad, toidujulgeolek, keskkonnaaktivismi ABC

Kliima- ja elurikkuseteemaliste tunnikavade seminar 9. detsembril

Unesco ühendkoolide Läänemere Projekt tutvustab Tartu Loodusmajas I kooliastmele loodud tegevuspõhiseid tunnikavasid, mille abil nooremate õpilastega käsitleda kliimamuutuste teemat. Koolitusele oodatakse nii I kooliastme kui ka lasteaiaõpetajaid. Tunnikavad on ülesehitatud praktilistele ülesannetele, mida õpilastega koos teha. Näiteks väljatöötatud õpperada polaaralade loomade eluviisidest ja kliimamuutuste mõjust nende elule. Registreeruda saab siin.

Konverents Ida-Virumaal 12.12: “Kohaliku kogukonna roll õiglases üleminekus: teeme hooned korda ja toodame energia ise?”

12. detsembril kell 11-16 toimub Narva-Jõesuus konverents, mis lahkab kohaliku kogukonna võimalusi õiglase ülemineku protsessides kaasa lüüa. Konverents on eeskätt suunatud kohalikele omavalitsustele ja kogukonnale, ettevõtjatele ja õiglase ülemineku protsessi panustajatele, et arutleda, milliste täiendavate investeeringute ja toetuste abil on maakonnas võimalik ellu kutsuda suuremaid positiivseid muutusi.

Üritusel viiakse läbi 2 aruteluringi, millesse on kaasatud mitmed kohalike omavalituste esindajad, vabaühendused ja ettevõtjad. Aruteluringide teemadeks on hoonete energiatõhustamise edendamine ning ühistulise energiatootmise soodustamine maakonnas. Osaleda saab nii veebis kui Meresuu SPA & Hotellis kohapeal. Registreeri siin.

Uudised ja arvamuslood meedias

Kõik on vähemalt midagi kuulnud õiglasest üleminekust - ehk sellest, et majanduse vähem saastavaks muutmine peab olema inimeste elujärge parandav, mitte kannatusi toov. Kuidas seda teha, arutatakse 12. detsembril Narva-Jõesuus ja veebis.

Kliimaaktivistid läksid Rootsi riigi vastu kohtusse, Postimees, 25. november
Enam kui 600 noort kliimaaktivisti, nende seas Greta Thunberg, alustasid täna kohtuasja Rootsi riigi vastu, süüdistades seda tegevusetuses kliimakriisi haldamisel.

Lisaks muule vajaks Eesti tuumajaam ka väikest «eraarmeed», Postimees, 24. november
Tuumaenergia töörühm tutvustas seminaril «Tuumaenergia - hea või halb?» avalikkusele oma töö vahearuannet. Elanike hoiakute uuringus tõdesid paljud eestlased, et ei tea tuumaenergiast suurt midagi.

Kas vanad metsad on olulised süsiniku sidujad nagu väidavad looduskaitsjad? Postimees, 18. november
Postimehe arvamuskülgedel ilmunud artiklis «Kellele on vaja looduskaitsealasid?» kirjutas Eestimaa Looduse Fondi metsaekspert Liis Kuresoo, et vanad metsad ei muutu süsiniku emiteerijaks, nagu vahel püütakse ekslikku muljet jätta, vaid on oluline süsiniku siduja. Kuidas siis asjad tegelikult on?

Kasvust loobumine teeb nüüd juba head ka inimesele, Postimees, 17. november
Läänelike ühiskondade eelduseks on kahel viimasel sajandil olnud pidev majanduskasv. Piirideta kasv ei saa aga toimuda piiratud ressursside tingimustes ja seepärast on hädasti vaja alternatiivset vaadet ühiskonnale, kirjutab ökosemiootika ja keskkonnahumanitaaria professor Timo Maran.

Kas kliimakonverents on muutunud lihtsalt jututoaks? Postimees, 14. november
Kui suuri lootusi saab panna kliimakonverentsile, kus on väidetavalt kohal rohkem fossiilkütuste lobiste kui kõige enam kliimamuutuste all kannatavate riikide esindajaid, küsib Londoni Ülikooli Kolledži ja TTÜ professor Rainer Kattel.

TÜ atmosfäärifüüsik: Eestis puudub kliimaga kohanemise plaan, ERR, 2. november
Tartu Ülikooli meteoroloogia ja klimatoloogia kaasprofessor Piia Post nentis "Vikerhommikus", et pidava kokkuleppeni jõudmiseks ei pruugi olla kliimamuutuse mõjud kõigis riikides veel piisavalt nähtavad.

Algavad järjekordsed ÜRO kliimakõnelused. Madis Kallas: kliima peab olema fookuses ka energiakriisi ajal, Eesti Päevaleht, 1. november
Egiptuses toimuva selleaastase ülemaailmse kliimakonverents COP27 telgitagused. ELFi kliimapoliitika ekspert Johanna Maarja Tiigi sõnul on üks olulisemaid ootuseid alanud kliimakonverentsile kliimarahastus.

Johanna Maarja Tiik: oleme olnud võhiklikud ja naiivsed. Sõda ei muuda loodusseadusi, Eesti Päevaleht, 1. november
Just nüüd tuleb astuda rohepöördes järgmine samm ja võtta kasutusele konkreetne süsinikueelarve.