Olulised sündmused ja meediakajastused: oktoober

Möödunud ja lähenevad sündmused ning olulised algatused

KÕK kutsub kliimamuutustega kohanemise koolitusele 26.10

Keskkonnaõiguse Keskus kutsub kliimavõrgustiku liikmeid koolitusele kliimamuutustega kohanemisest. Koolituse eesmärk on tutvustada EL ja riiklikke strateegiaid ja meetmeid kliimamuutustega kohanemiseks, nendes olevaid lünki ning julgustada vabaühendusi sel teemal kaasa rääkima.

Valmis Euroopa kliimavõrgustiku Climate Action Network Europe (CAN Europe) raport, mis hindab kaheksa EL liikmesriigi pikka vaadet kliimapoliitikas
 
Septembri lõpus valmis Euroopa kliimavõrgustiku Climate Action Network Europe raport, kus on toodud lisaks liikmesriikide vaadetele ka soovitused analüüsitud riikidele. Eestile on selle järgi esmatähtis tõsta pikaajaliste sihtide ambitsiooni. Täpsemad soovitused puudutavad põlevkivist väljumist, üleminekut taastuvenergiale, fookuse seadmist energiaefektiivsusele ning biomassile ja maakasutusele. Euroopa kliimavõrgustik pöördub raportiga Euroopa Komisjoni poole, et see nõuaks pikaajaliste strateegiate koostamist riikidelt, kes seda veel teinud ei ole ning annaks tagasisidet puudustest ja täpsemad soovitused nendele, kellel strateegiad on olemas.

ELFi eestvedamisel koostatakse Ida-Virumaa roheplaani rohemajanduse osa

Alates maikuust veavad Eestimaa Looduse Fond ja Cleantech Estonia roheplaani ring-, bio- ja sinimajanduse osa* ettepanekute välja töötamist. Koosloomeprotsessi aitab juhtida DD StratLab ja ettepanekute mõju analüüsida TÜ sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus. Ettepanekud peaksid valmima aprillis 2022. Roheplaani koostamise kohta saab täpsemalt lugeda siit.

Keskkonnahariduse konverents „Rikkus meie jalge all“

27. oktoobril kell 10:30 on oodatud õpetajad, loodus- ja keskkonnahariduskeskuste spetsialistid, loodusretkede juhendajad ja kõik teised huvilised Viljandisse keskkonnahariduse konverentsile „Rikkus meie jalge all“. Konverentsil on võimalik saada teada, kuidas on omavahel seotud kliima, muld ja maapõues peituvad varad. Päevakava on kättesaadav siit. Konverentsil osalemine on kõigile tasuta. Osalemiseks palutakse registreerida hiljemalt 18. oktoobriks 2021.

Vabaühendused kutsuvad annetama käimasoleva raierahu kohtuasja toetuseks

Eesti Ornitoloogiaühing, Päästame Eesti Metsad MTÜ ja Eesti Metsloomaühing kutsuvad üles tegema annetusi, et toetada kohtuasja pesitsusrahu nõude seadmiseks raielubades. Annetusi kogutakse käesoleva aasta lõpuni või kuni vajalik summa on koos.

Veebiseminar: Kliimamuutused meie metsades

Kliimamuutus on tegur, millega peab metsanduses arvestama. Muutuv kliima vähendab meie metsade vastupanuvõimet tormidele, kahjuritele ja põudadele. Ühtlasi on nende tegurite esinemise tõenäosus kasvutrendis. Veebiseminari eesmärk on tutvustada metsaomanikele potentsiaalseid riskitegureid metsadele seoses kliimamuutustega ja võimalusi kahjude leevendamiseks.

Uuriv videoseeria “Eesti tuumajaama õhuloss”

13. oktoobril avalikustas Eesti Roheline Liikumine kolmeosalise videoseeria “Eesti tuumajaama õhuloss” esimese episoodi. Videod annavad vastuseid küsimustele, kes on Eesti tuumajaama skeemi taga olevad inimesed; kelle raha eest ning kelle kasuks tegevus toimub ning milliste võtetega üritatakse eksitada avalikkust. Vastuseks meedias laialt levivale kallutatud sisuturundusele pakub seeria esimene osa sissevaadet kirjusse seltskonda, kes tuumajaama plaani Eestis eest veavad. Videoseeria esimene osa on juba kättesaadav portaalis tuumainfo.ee või ERLi Youtube’i kanalis.

Konverents "Taastuvate energiaallikate uurimine ja kasutamine"

Kahekümne kolmas TEUK on tulemas 11. novembril 2021.a Eesti Maaülikoolis koos Eesti Taastuvenergia Koja 10. juubeli tähistamisega. Selle-aastase konverentsi fookuses on viimase aja taastuvenergia arendus- ja teadustöö tulemused, täpsemalt keskendume energia kujunemisele üleminekul taastuvenergiale ning elektrituru tasakaalustamise võimalustele rohepöörde kontekstis. Konverentsil osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine enne 1. novembrit 2021.a

Uudised ja arvamuslood meedias

Kolmkümmend aastat bla-bla-blaad, Sirp, 15. oktoober
Niimoodi iseloomustas kliimaaktivist Greta Thunberg maailma liidrite tühje lubadusi, et lõpuks ometi võetakse kliimakriisi peatamiseks midagi ette enne ÜRO 26. kliimamuutuste konverentsi (tuntud ka kui COP26), mis algab Šotimaal Glasgowʼs 31. oktoobril, kirjutab värskes Sirbis avaldatud artiklis ajakirjanik Lea Larin.
 
Pentus-Rosimannus: elektri hinnašoki leevendamiseks saab kasutada kvooditulu, Postimees, 13. oktoober
Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse (RE) sõnul on nüüd kindel, et hetkel töös oleva energia hinnašoki leevenduspaketi kulude katmiseks saab vähemalt osaliselt kasutada süsinikdioksiidi (CO2) kvoodi kauplemistulu ülelaekumist.
 
Rohetiigri kõneisikud: omavalitsused saavad palju ära teha kliima soojenemise ning liikide massilise väljasuremise vältimiseks, Maaleht, 13. oktoober
Sel nädalal valitavatel linna- ja vallavolikogudel lasuvad suured ootused kiire – ent mitte kiirustatud – rohepöörde käivitamiseks üheskoos teadlaste ja kogukondadega.

Maris Pedaja: EKRE (para)toksiline suhe kliimaga, Müürileht, 11. oktoober
Näib, et ajal, mil Eesti on tõmbunud kahte lehte ja vastasleeri kuulamise asemel laagerdutakse oma turvalises kajakambris, pole kliimakriisi eitamise puhul tegu mitte üksnes ideoloogilise konfliktiga, vaid ka feminiinsuse ja maskuliinsuse omavahelise põrkumisega. Kuna viimase juured asuvad palju sügavamal identiteedi tuumikus, on sellest pähklist tunduvalt keerukam läbi hammustada, kirjutab värskes Müürilehe arvamusartiklis uus Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert Maris Pedaja.

Kohalike omavalitsuste valimisi iseloomustavad varasemast ambitsioonikamad keskkonnalubadused, Bioneer, 8. oktoober
Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse koostatud kohalike omavalitsuste volikogude valimisprogrammide keskkonnalubaduste analüüs näitas, et võrreldes 2017. aasta valimistega on keskkonnateemad tõusnud nii üld- kui linnapõhistes programmides üheks olulisemaks teemaks. Kõige enam pööratakse valimislubadustes tähelepanu sealjuures kliima ja energia ning liikluse ja liikuvuse teemadele.

Enefit Green sai kohtus Risti tuulepargi osas võidu, Postimees, 8. oktoober
Tallinna Halduskohus rahuldas Enefit Greeni kaebuse ja tühistas Lääne-Nigula vallavolikogu Risti tuulepargi rajamist keelava otsuse.

Teadlased hoiatavad kolmekordistunud kuumaohu eest linnades, ERR, 7. oktoober
Alates 1980. aastatest ohustab maailma linnu üha enam äärmuslik kuumus. Praegu esineb kuumalaineid seal kolm korda sagedamini kui 35 aasta eest ja kokku peavad kuumalainete sagenemist taluma nüüdseks 1,7 miljardit inimest ehk pea veerand Maa elanikkonnast, osutab USA teadlaste uuring.

Türgi parlament ratifitseeris lõpuks Pariisi kliimaleppe, Postimees, 7. oktoober
Türgi parlament ratifitseeris kolmapäeval lõpuks Pariisi kliimaleppe, mille oli alla kirjutanud enam kui viis aastat tagasi, teatasid võimuesindajad.

Mari-Liis Kell: linlane, oled sa tulevikus ekstreemseteks üleujutusteks valmis? Eesti Päevaleht, 1. oktoober
Inimtegevusest tingitud ülemaailmne kliima soojenemine on ka Eesti kliimat juba mõjutanud, suuremad muutused on aga alles veel ees. Ekstreemsete ilmastikunähtuste sagenemise mõju saab eriti tuntav olema linnades. Samas peituvad linnades ka kliimamuutustega kohanemise ja nende mõjude vähendamise lahendused.