Olulisemad sündmused ja meediakajastused: oktoober I

Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Fridays For Future  kliimastreik - igal reedel Tallinnas ja Tartus

Võttes eeskuju Greta Thunbergilt ja tuhandetelt noortelt üle Euroopa võitleme meiegi selle eest, et kliimamuutust koheldaks kriisina ja sellega tegeletaks enne, kui kahju on pöördumatu. Teadlaste hoiatusi on ignoreeritud liiga kaua, aeg on tegutseda. 


Uudised ja arvamuslood meedias

KOLUMN | Epp Petrone: „Greta, mine kooli ja ära ülbitse!” ehk 21. sajandi isade ja poegade konflikt. Eesti Päevaleht, 14. Oktoober (tasuline)
Võib-olla aitaks iseenda noorpõlve emotsioonide meenutamine ja mõtestamine meil tänapäeva noori mõista, küsib oma kolumnis Epp Petrone.

Koolijuhid suhtuvad streikijaisse kahetiselt. Tartu Postimees, 14. oktoober
Alates märtsist reedeti kliimamuutuste vastu streikivad noored võiks oma ürituse tõsiseltvõetavuse nimel tegeleda sellega väljaspool kooliaega, põrutas ajakirjanik Priit Pullerits reedeses Tartu Postimehes. Koolijuhid on selle seisukohaga üldjoontes nõus, kuid samas tunnustatakse noorte soovi ühiskondlikel teemadel kaasa rääkida.

Teadlased: kliimamuutust saab pidurdada ainult drastiliste muudatustega elustiilis. Postimees Heureka, 13. oktoober
Suurbritannia ülikooli Imperial College London teadlased hoiatavad, et väikestest muudatustest oma elustiilis ei piisa kliimamuutuse pidurdamiseks. Selleks, et avaldada mingitki mõju peavad muudatused olema väga suured.

Ökoloogid uurivad õhuniisutuskatsega kliimamuutuste mõju puudele. ERR Novaator, 11. oktoober
Tartu ülikooli ökoloogia doktorant Kaarin Parts uurib koos meeskonnaga Tartu metsades õhuniisutuskatsega seda, kuidas õhuniiskuse tõus eri taimestikuliike mõjutab. Senistest tulemustest paistab, et see pidurdab puude maapealset kasvu, kuivõrd taimel on mullast keerulisem toitaineid kätte saada.

Kliimaeituse tüviteksti kärbunud juured. Eesti Ekspress, 11. oktoober
Nüüd ja edaspidi tuleb kuidagi teha ajakirjandust, mis ka 11 aastat hiljem lollusena ei tunduks.

Kädi Ristkok: kliima raputab autotööstust. Äripäev, 11. oktoober (tasuline)
Auto- ja kütusetööstus peavad jätma seljataha senised tehnoloogiad, toorained ja majandusmudelid, et panustada kliimamuutuse peatamisse, kirjutab ettevõtja Kädi Ristkok.

Kuidas koolitüdruk Greta Thunbergist sai 21. sajandi lapspühak. Eesti Päevaleht, 11. oktoober (tasuline)
Pooleteise aastaga on nooruke keskkonnaaktivist näidanud, et suudab mobiliseerida miljoneid inimesi.

Aavo Kärmas: taastuvenergia arenguhüppeks vajame meretuuleparke. Postimees, 11. oktoober
Ülemaailmne ootus on üha puhtam energiatootmine ning Eesti peab soovitud eesmärkide saavutamiseks arendama meretuuleparke, kirjutab taastuvenergiatootja Enefit Green juhatuse esimees Aavo Kärmas.

Priit Pullerits: lõpetage streigid, hakake õppima. Tartu Postimees, 11. oktoober
Midagi ei klapi neis noorte kliimastreikides. Kinnituseks see, et miks muidu muu rahvas nendega meil kaasa ei tule. Ju pole need streigid tõsiseltvõetavad, kirjutab Priit Pullerits.

Energeetika hoidis eksporti kolmandat kuud languses. Tööstusuudised, 10. oktoober
Eesti kaubavahetus muu maailmaga on kolmandat kuud märkimisväärses languses, põhjuseks on energeetikasektor.

Kas elektriautodest on abi kliima soojenemise peatamiseks? Eesti Päevaleht, 10. oktoober (tasuline)
Kuigi elektriauto võib teha meid paremaks liiklejaks, on akutoitelise sõiduki süsinikujälg sarnane sisepõlemismootoriga auto omaga.

VERSUS | Kas kliimavõitluse nimel võib demokraatia hüljata? Eesti Päevaleht, 10. oktoober
Briti protestirühmitus The Extinction Rebellion kuulutas sel nädalal välja globaalse kodanikuallumatuse.

Mari Kartau: tugitoolihala kliimat ei paranda. Delfi Maaleht, 10. oktoober
Inimeste mure kliimamuutuste pärast on muutunud üleüldiseks, varjutades isegi salongivestlused õlleaktsiisist ja parempopulismi pealetungist, kirjutab Mari Kartau.

Kuidas saada Eesti kliimakütjast tuleviku rohetiigriks: sõna on visionääridel. Delfi Maaleht, 10. oktoober (tasuline)
Maaleht kogus eri valdkondade visionääridelt ideid, kuidas meie kliimajalajälge vähendada. Tuli nii ülemaailmse haardega kui ka kohaliku mõõtmega mõtteid.

Minu koduplaneet vajab küll päästmist. Delfi Maaleht, 10. oktoober (tasuline)
Kliimaaktivist Greta Thunberg on globaalse soojenemise teema ülal hoidmisega ära teinud tänuväärse töö, ent leidub hulk inimesi, kes on seisukohal, et meie planeet ei vaja kaitset ega päästmist.

Endel Lippmaa tuntuim ja rumalaim intervjuu: kliimaskeptikute lemmiktekst sisaldab hulganisti valeväiteid. Eesti Ekspress. 9. oktoober (tasuline)
2008. aastal akadeemik Endel Lippmaa poolt Ekspressile antud hoogne intervjuu on tänini menukas lugemine. Paraku sisaldab see ridamisi valeväiteid, mida kliimamuudatusi eitavad poliitikud nüüd uue hooga ära püüavad kasutada.

Video: kogu maailmas vahistati sadu kliimaprotestijaid. Postimees Maailm, 7. oktoober
7. oktoobril pidasid politseinikud mitmel pool maailmas kinni kliimarühmituse Extinction Rebellion meeleavaldajaid.

Kliimaneutraalsus. Kas järjekordne sõnakõlks või on sellega tõsi taga? Delfi Forte, 3. oktoober (tasuline)
Kliimaneutraalsus on hitt-teema number üks. Maailma päästmiseks ei piisa enam süsinikuneutraalsusest või keskkonnateadlikkusest, vaja on mõelda suuremalt.

Erki Savisaar: Eesti võiks olla kliimavaldkonnas teerajajaks. Pealinn, 3. oktoober
Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Erki Savisaar tunnustab valitsuse otsust, liikuda 2050. aastaks kliimaneutraalne majanduse suunas. Tema sõnul on Eestil selle eesmärgi saavutamiseks täna hea stardipositsioon.

Otsustatud! Valitsus toetab Euroopa Liidus kliimaneutraalsuse saavutamist. Delfi, 3. oktoober
Peaminister Jüri Ratas kinnitas, et Eesti toetab Euroopa Liidus 2050. aastaks kliimaneutraalsuse saavutamise eesmärki.

Kliimanõuete uus ohver: Ahtme plokitehas jätab 60 inimest tööta. ERR, 3. oktoober
Narva elektrijaamade tootmismahtude kokkutõmbamine Euroopa Liidu kvoodipoliitika tagajärjel tähendab, et sobivat põlevkivituhka ei saa enam Ahtmes asuv Bauroci ehitusplokkide tehas, mis paneb uuest aastast seetõttu uksed kinni ning jätab tööta ligi 60 inimest, kirjutab Põhjarannik.

Keskkonnaalase diskussiooni vundamendiks on tõendus- ja faktipõhisus. Bioneer, 3. oktoober
3. oktoobril Tallinnas lõppenud Euroopa keskkonnaagentuuride juhtide kohtumisel (EPANET) allkirjastasid Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala ja järgmise kohtumise võõrustaja, Saksamaa Keskkonnaagentuuri president Maria Krautzberger Euroopa keskkonnaagentuuride juhtide ühispöördumise Euroopa Komisjoni asepresidendile hr Frans Timmermansile, milles avaldasid toetust Komisjoni algatusele European Green Deal.

Mutt Jüri Ratase metroo. Eesti Ekspress, 2. oktoober
„Elas kord mutt, kellel oli metroo. Just nagu päris, kuid lühem ja pisem – selle ta kaevas ja ehitas ise.”

Kliimaaktivist Helmele: kas Eesti on kliimapõgenikeks valmis? ERR, 1. oktoober
Kliimaaktivist Kertu Birgit Anton ütles ETV saates "Esimene stuudio", et kliimasoojenemine võib reaalselt Eestit mõjutada siis, kui näiteks merevee taseme tõusu tõttu võtavad kliimapagulased ette tee Euroopasse. Temaga kliimaneutraalsuse üle arutlenud riigikogu keskkonnakomisjoni esimehe Erki Savisaare (KE) sõnul peaks hakkama tõsisemalt rääkima tuumaelektrijaamast.

SEI analüüs: kliimaneutraalsus on Eestis võimalik, kuid venitamisel üha kallim. Delfi, 1. oktoober
Kliimaneutraalsuseni jõudmine maksaks Eestile 17,3 miljardit eurot 30 aasta peale, näitas Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse värske analüüs.


Jüri Luik: tuulepargid nõuavad uusi radareid. Postimees, 30. september (tasuline)
Ainus teadaolev lahendus uute tuuleparkide edasiseks arendamiseks ilma meie julgeolekut ohtu seadmata on lisaradarite soetamine kaitseväe eelhoiatussüsteemile, kirjutab kaitseminister Jüri Luik (Isamaa).


Reporter: Nõutakse kliimaneutraalset Eestit aastaks 2035! Postimees TV, 30. september
Peaministrile anti üle kliimaneutraalse Eesti pöördumine, milles nõutakse kliimaneutraalset Eestit aastaks 2035. Rahvaalgatusele anti ligi 3000 allkirja!

Keskkonnaühendused andsid Ratasele üle kliimaneutraalse Eesti rahvaalgatuse. ERR, 30. september
Eestimaa Looduse Fondi, Eesti Rohelise Liikumise ja Keskkonnaõiguse Keskuse esindajad andsid esmaspäeval peaminister Jüri Ratasele üle 2848 inimese toetusallkirjaga algatuse "Kliimaneutraalne Eesti aastaks 2035" pöördumise, millega soovitakse riigilt kiiret tegutsemist kliimamuutuse pidurdamiseks teaduspõhiste ja kogu ühiskonda kaasavate õiglaste lahenduste kaudu.

Madis Vasser. Keskkonnaorganisatsioonid soovivad riigilt kliimamuutuste pidurdamist. Vikerraadio, 30. september
Keskkonnaorganisatsioonid annavad valitsusele üle 2500 allkirjaga pöördumise, milles soovitakse riigilt kiiret tegutsemist kliimamuutuse pidurdamiseks teaduspõhiste ja kogu ühiskonda kaasavate õiglaste lahenduste kaudu. Millised need peaks olema? Stuudios on Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert Madis Vasser.

Kliima- ja energiakomisjon sai ülevaate Eesti võimalustest saavutada kliimaneutraalsus. Valitsuse uudised, 30. september
Valitsuse kliima- ja energiakomisjon sai ülevaate analüüsist, mis selgitas, kuidas on Eestil võimalik jõuda aastaks 2050 kliimaneutraalsuseni ning millised on selle võimalikud kulud.

Riik võib hakata rafineerimistehase üheks omanikuks. ERR, 30. september
Valitsus arutas esmaspäeval variante, kuidas saaks riik toetada Eesti Energia ja teiste põlevkiviettevõtete kava rajada 600 miljonit eurot maksev põlevkiviõli eelrafineerimise tehas. Otsust toetamise kohta täna paberile ei pandud, kuid plaan on valitsusele endiselt meelepärane.

Valitsuskomisjon kaalub põlevkiviõli eelrafineerimistehase ehituse toetamist. ERR, 30. september
Valitsuse kliima- ja energiakomisjon arutab, kas ja kuidas toetada põlevkiviõli eelrafineerimistehase ehitust, milles põlevkiviõlitootjad näevad võimalust pehmendada üleminekut fossiilkütuselt teistele energiaallikatele.