Kommenteeri

Kliimabuss jõudis koju 14.12.2015

Mõned kokkuvõtvad mõtted:

Mihkel Kaalep: Organisatsioonid nagu näiteks Friends of the Earth International, 350.org ei olnud läbirääkimiste tulemustega eriti rahul, sest lepe jäi poolik ja kohati vastuoluline. Näiteks lepiti kokku selles, et atmosfäär ei tohi üle 2 kraadi soojeneda ja et tuleb pürgida 1,5 kraadi suunas. Samas kliimamuutusi pärssivad tegevuskavad, mis paika pandi, laseks kliimal soojeneda julgelt vähemalt 3 kraadi, millel oleks maailmale katastroofilised tagajärjed.


Kliimapoliitika võtmeküsimused nagu näiteks loomatööstussektor ja rasketransport jäid läbirääkimistest üleüldse välja. Kliimaleppe üks eesmärkidest oli luua ka õiglasem ja tasakaalustatum planeet. Nendele eriti tähelepanu ei pööratud. Liialt keskenduti ebausaldusväärsete ja tehnoloogiliselt veel kättesaamatutele lahendustele sh "rohelisele" kivisöele, tuumaenergiale, õhust süsiniku püüdmise ja laostamisele samal ajal kui oleks saanud arutleda rohkem realistlikumate lahenduste üle.
Fossiilkütuste 'exit plan' lükati umbmääraselt järgmisesse sajandi poolde. Pariisi läbirääkimistel oli suur roll kliimapoliitika paika panemisel, kuid COP21 ei seadnud verstaposti finišijoonele. Sellega seati algus reaalsetele tegudele kliimamuutuste lõpetamiseks. Lumepall on lükkama löödud ning tulemas on palju läbirääkimisi ja leppeid kliimapoliitika arengukava tugevdamiseks ja täpsustamiseks.

Kuhu kliimabuss edasi viib?
Silvia: kliimabuss sai hoogu paljudelt toetajatelt ja tahame neid jaanuaris selle eest eraldi tänada. Pariisi kliimakokkulepe on maailmale ilus jõulukingitus, mille sees on lootus fossiilkütuste vabale tulevikule. Kliimabussi seltskond kutsub kaasa mõtlema, kuidas me selle ellu viime.

Piret: Mind inspireeris kõige enam ise kogemine, kuidas on võimalik korraldada rahvusvahelist aktivistide liikumist. Meeleavaldajate kunstikojas plakatitegu jälgides ja inimestega rääkides, protestikäitumise treeningutel osaledes ja nähes, kui hästi ja kui mastaapselt rahva hääle kuuldavaletoomine korraldatud on, oli väga silmiavav kogemus. Inimkonda on raske õigel kursil hoida, aga kokkuvõttes on see meie enda teha, sest meie olemegi inimkond :)
Lisa kommentaar

Email again: