Kommenteeri

Päike puhub ja tuul paistab 3.12.2015

Meie reis algas pooletunnise hilinemisega Tallinnast Paldiski poole. Kui Tuuliki Kasonen tuuleenergia assotsiatsioonist ja Tanel Kutsar tuulikute hooldusfirmast Empower 4Wind meid tuulepargi väravas vastu võtsid, paluti ohutuled tuulepargis sõitmiseks sisse lülitada. Bussis hakkasid kohe levima meeleolud, et ohutuled võiksid sisse jääda kuni Pariisini. Mart: "Kogu maailm on ohus - järelikult on ohutuled kuni Pariisini õigustatud!"

Paldiski tuulepark oli udune ja jahe, aga mühises aukartustäratavalt. Paldiski linn saab omale vajaliku elektri siit ja jääb veel kõvasti ülegi. Tuulikute hooldajad rääkisid, et kord aastas tuleb iga 50m-pikkune tiib läbi katsuda, et tuvastada väiksemadki mikrolõhed. Kokku töötab Eesti tuuleparkides täna umbes 100 inimest, aga kui siin tuulikute arendamist ja tootmist laiendada, saaks rääkida märkimisväärsest töökohtade loomisest.


Teel Paldiskist Pärnusse rääkisime ei millestki muust kui kliimamuutusest. Sanna: "Me peaks rohkem rääkima sellest, et kliimamuutus ei ole nagu kruusaauk, mida saab kiiresti väikese vaevaga lappida! Ei piisa sellest, kui Obama annab 30 miljonit dollarit kliimariski kindlustusele, vaid vaja on süsteemset muutust!"

Pärnu jõe ääres lehvitasime ajakirjanikele, edasi möödusime Lottemaalt ja jõudsime Lätimaale. Juba pimeduse ja udu varjus jõudsime Plavinu asulasse. Mihkel P: "Näe, tänavalaternatelt tilgub, tundub, et see ongi hüdroelekter!" Tee läks aina auklikumaks. Sanna: "Ega tee taastuvenergia juurde ei peagi olema tasane."

Hüdroelektrijaam ilmubki läbi pimeduse ja udu meie ette. Läti energiahiiu Latvenergo 1950-tel rajatud elektrijaam oli tol ajal suurte protestide objektiks ja ka täna peetakse nõukogude ajal rajatud hiigelehitist pigem keskkonnaohuks kui taastuvenergia tulevikuks. Meie soov hüdrojaamaga tutvust teha ei näi selle omanikule ka meelt mööda olevat - tammi peale järgneb meile turvamees, kes teatab: "You are not allowed to be here!" Eemaldume ja püüame jaama teises küljes teha ühe toredafotoshooti. Seekord läheneb turvamees autoga ja eskordib meid ära kuni maanteeni. Kolmandale katsele me ei lähe ja suundume Leedu poole.

Õhtuks oleme pisikeses Ignalina asulas, sööme kiirnuudleid, filosofeerime maailmakorra üle ja ootame põnevusega hommikust tuumajaama külastust.

Silvia


Lisa kommentaar

Email again: