Комментарий

Pariisis on möll täies hoos 09.12.2015

Saabusime eile õhtul hostelisse, mida asustavad juba noored Maa sõbrad ehk Young Friends of the Earth Europe grupp. Keetsime kohalikus köögis endale makarone juustuga ja saime aktivistidega tuttavaks.

Plakatite meisterdamise juurest naasnuna andsid nad ülevaate sellest, et kliimaleppe üle aru pidavad poliitikud kipuvad kalduma populismi – positiivsete sõnumite kõrval, et seatakse ambitsioonikad eesmärgid, ei paista valmisolekut võtta kohustusi eesmärgi saavutamiseks.

Täna hommikul alustasime ise aktivistmi harjutusi. Kliimabussi meeskond jagunes kunstitiimiks ja luurajateks. Esimesed veetsid päeva kunstide töötoas, kus kunstnikud meisterdavad ja maalivad plakateid ja muid tänavaaktsioonide jaoks vajalikke abivahendeid.

Luurajate tee läks edasi Climate Action Zone ehk prantsusekeelse tagurpidi lühendiga ZACi. See on suur messikeskus, kus toimub sel nädalal töötubasid ja näitusi alates taastuvenergia innovatsioonist veganismini, autojagamise äppidest koreograafiani. Iga nurga peal vaatab vastu mõni päikese-elektri toel liikuv robot või trummi põristav põlisrahvaste grupp. Meie eesmärk on käia 12. detsembriks planeeritava aktsiooni tutvustaval treeningul.

Pärast siinseid terrorirünnakuid on turvaolukord Pariisis kardinaalselt muutunud. Iga aktivist peab teadma, et eriolukorra tõttu on politseil õigus hoida inimest isiku tuvastamiseks kinni ja et ametlikult ei või korraga tänaval poliitilise sõnumi edastamiseks koguneda rohkem kui kaks inimest. Ühelt poolt on viimasel ajal hakatud küll reegleid veidi lõdvendama – avaliku ürituse loa taotlusi võetakse taas vastu – ja teiselt poolt pole selge, mida ikkagi iga reegel tähendab. Milles seisneb poliitilise sõnumi edastamine – kas kolm inimest ei või tänaval kohtuda, kui neil on rinnas kasside kiibistamist propageerivad kleepsud? Kas siis, kui inimesed seisavad reas mitte grupis, on tegu kogunemisega või mitte?

See kõik on aktivistide plaane muutnud: näiteks ei tehta tänavaaktsioone ametliku läbirääkimiste ala ees. Käisime ise kontrollimas – hetkel on tõenäoliselt tegu ühe maailma kõige turvatuma ja relvastatuima alaga. Aga meie rõõm oli väga suur, kui just selle sõjaväepolitsei poolt vaikselt hoitavas alas kuulsime eestikeelset hõiget: „Hoi, Kliimabuss!“ EPL ajakirjanik Hendrik Kuusk on küll homme Pariisist ära lendamas, kuid saime üle pika aja uudiseid kliimaleppe läbirääkimistelt kuulda eesti keeles

Silvia

Pildid: Renee Altrov

Добавить комментарий

Email again: