AF2021. Miks kliimaneutraalsus nii palju haiget teeb? Meelis Eldermann

Laupäeval, 14. augustil kell 18 toimub Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel Arvamusfestivali Maa alal arutelu “Kliimaneutraalsus - miks see nii palju haiget teeb?

Uurisime VKG tehnikadirektorilt ja juhatuse esimehelt Meelis Eldermannilt, mis kõige enam haiget teeb, kui ta mõtleb, kuidas me kliimaneutraalsuse poole liigume:

“Mis mind häirib, on see, et puudub argumenteeritud diskussioon kliimaneutraalsuse küsimust käsitledes. Ma olen harjunud, et inimesed, kes räägivad asjast, on professionaalid. Nad saavad aru, millest nad räägivad. Saavad aru, kuidas arvud suhestuvad, kuidas protsessid mõjutavad inimesi, ja kuidas protsesse on võimalik rakendada nii, et nad teeksid meie elu paremaks.

Põhiprobleemiks on - kes võtab vastutuse muudatuste läbiviimisel, mis puudutab lihtsalt inimeste elatustaseme võimalikku langust. Heaolu on see, kas on valgus toas, kas sul on piisavalt süüa, kas sa oled oma korteri ja elukeskkonnaga rahul. Kas su perel on kõik esmaasjad olemas. See ei ole midagi suhtelist. Nii et küsimus on, kes vastutab selle eest, kui tõesti peaks asi käest minema. Minu meelest tuleks minna õhinapõhiselt lähenemiselt üle sisulisele debatile.”

Arutelu keskendub kliimaneutraalsusele ülemineku õigluse aspektile ning annab hääle neile, keda muutused erineval moel puudutavad. Mida tähendab kliimaneutraalsus meist igaühe jaoks, milliseid loobumisi eeldab ja mida võime sellest võita? Kuidas paremini mõista neid, kes tulihingeliselt muutuse vastu seisavad ja neid, kes justkui toimiva lammutamist nõuavad? Siirdeprotsessist puudutatud räägivad oma loo, muutuste juhid aitavad neid mõtestada ja arutelus osalejad erinevaid lahendusi hinnata.

Arutelul osalevad suurte siirete ekspert Margit Keller Tartu Ülikoolist, riigihaldusminister Jaak Aab, aktivist Madis Vasser Eesti Rohelisest Liikumisest ning oma lugu jagavad muutuste keerises olevad inimesed. Arutelu juhib Helen Tammemäe.

Loe lisaks:Arvamusfestivali arutelu korraldamist toetas Euroopa Liidu LIFE Programmi Unify projekt “Unify: Bringing the EU together on climate action”. Vt lisa unify.caneurope.org