Arvamusfestival: Tuleviku elukeskkonna ala kava 12.-13. 08

Ootame Arvamusfestivali Tuleviku elukeskkonna alale Paides 12.-13. augustil!

Maailm muutub nii kiiresti, et täna ei tea enam, mis homne toob. Seda enam mõtlevad meist paljud tulevale ning valikutele, mida enda ja oma laste tuleviku elukeskkonda luues iga päev teeme või teha saame.

Tuleviku elukeskkonna alal toimub kahe päeva jooksul kokku kaheksa sisukat arutelu. Räägime sellest, kas praegu on üldse õige aeg keskkonnahoiust rääkida või tuleks see pausile panna ning kas me julgeme riigina teha otsuseid, mida kliimakriis väärib. Vaatame otsa ettevõtete nn roheliste sõnumite usaldusväärsusele ja pesitsusrahule Eesti metsades, arutleme keskkonnasõbralike tulevikulinnade, tulevikutoidu, maavarade kaevandamise ja kasvujärgse maailma üle. Kutsume kuulama ja kaasa arutlema!

Arutelusid korraldavad Keskkonnaõiguse Keskus, Keskkonnainvesteeringute Keskus, MTÜ Päästame Eesti Metsad, Eesti Roheline Liikumine, Eesti Ornitoloogiaühing, Eesti Teadusagentuur, Fashion Revolution Eesti, Statistikaamet, Tallinna Ülikool ja Geoloogiateenistus.


PÄEVAKAVA

12. august

12.00 – 13.30 Rohepööre: aeg maha või ajast maas?

Ukrainas toimub kogu Euroopat mõjutav sõda, Eestisse on tulnud kümneid tuhandeid põgenikke ning hinnatõus galopeerib. Kas sellises olukorras on veel mõtet rääkida keskkonnahoiust või tuleks selle teemaga aeg maha võtta? Või, vastupidi, on just nüüd kõige õigem aeg keskkonnast rääkida? Mis seisus rohepööre Eestis üldse on? Kas oleme tublid või pigem logardid?

Osalejad: Kaia Oras (Statistikaamet), Kai Realo (Tööandjate Keskliit), Kristi Klaas (Riigikantselei), Aveliina Helm (Tartu Ülikool)

Arutelujuht: Anette Parksepp

Arutelu korraldaja: Statistikaamet

Uuri ka kiirstatistikat rohepöörde suundumustest.

14.00 – 15.30 “Kas olla või näida” – keskkonnaväidete usaldusväärsusest

Lennufirma kiitles, et nad on teistest 20% väiksema keskkonna jalajäljega. Terrassilaudade tootja märkis, et nende toode on 100% ökoloogiline. Kuivõrd saab neid väiteid uskuda? Kes kontrollib usaldusväärsust? Kas tõesti panustavad kliimasoojenemise vähendamisse? Kui keskkonnasõbralikke toote/teenuse pakkujaid tekib nagu seeni peale vihma, miks oleme hädas Pariisi lepingu eesmärkide täitmisega?

Osalejad: Susanna Vain (Sustinere keskkonna ekspert), Kerli Paas (EAS ja Kredex ühendasutuse kestliku arengu projektijuht), Andres Kangur (Thermory AS turundusdirektor), Triin Sakermaa (Balti Keskkonnafoorumi kommunikatsiooniekspert)

Arutelujuht: Peter Gornischeff

Arutelu korraldaja: Keskkonnainvesteeringute Keskus

Uuri lisa KIKi kodulehelt

16.00 – 17.30 Kliimakriis on käes – kas julgeme otsustada?

Kliimamuutus on meie ajastu üks suuremaid ohte inimkonnale ja ökosüsteemidele. Prognoosid muutuvad üha süngemaks. Kuidas peaks see arusaam väljenduma meie keskkonnaotsustes nii, et järeltulevad põlved näeksid, et oleme teinud kõik endast oleneva kliimamuutuse pidurdamiseks? Kuivõrd arvestatakse Eesti riigi otsustes kliimamuutusega praegu? Kas see on piisav? Mis takistab otsustusprotsessides kliimamuutusega arvestamist ja mis nende takistustega teha?

Osalejad: Rein Kalle (Keskkonnaameti ringmajanduse osakonna juhataja), Pihel Kuusk (Riigikohtu nõunik). Oma vaatenurga esitavad keskkonnamõju hindaja Kaie Kriiska, kliimaaktivist Kertu Birgit Anton ja Rein Voog Eesti Mäetööstuse Ettevõtete Liidust.

Arutelujuht: Anna Pihl

Arutelu korraldaja: Keskkonnaõiguse Keskus

Uuri arutelus osalejate kohta siit ja siit ning loe ka 02.08.2022 EPLi artiklit kliimamõjude hindamisest otsustes ja kuula 06.08.2022 KUKU raadio Ilmaparandaja saatest, millest arutelul ja kogu arutelualal juttu tuleb.


18.00 – 19.30 Kuidas saavutada pesitsusrahu Eesti metsades?

Kas ja miks on vaja pesitsusrahu, on teadlased ja looduskaitsjad selgitanud juba viimased paarkümmend aastat. Käesoleval kevadel tehtud küsitluse järgi toetab pesitsusrahu pidamist ka 93% eestimaalastest. Nüüd on viimane aeg astuda järgmine samm ja kehtestada pesitsusrahu kõigis Eesti metsades. Mis seda sammu takistab ja kuidas saavutada kevadsuvine pesitsusrahu nii riigi- kui erametsades?

Osalejad: Kaarel Võhandu (Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja), Liis Kuresoo (Eestimaa Looduse Fondi metsaekspert), Hanno Zingel (Keskkonnaministeeriumi nõunik), Aigar Kallas (RMK juhatuse esimees)

Arutelujuht: Sten Weidebaum

Arutelu korraldaja: Päästame Eesti Metsad, Eesti Ornitoloogiaühing

Uuri pesitsusrahu kohta rohkem siit.

13. august

10.00 – 11.30 Milline on moe- ja rõivatööstuse hind?

Räägime suurest pildist! Arutelu teemapüstitus vaatleb moemaailma pahupoolt, käsitledes eetika, looduskeskkonna ja suurkorporatsioonide võimu probleeme. Valdkonna põhiprobleem arutleb, kes/mis ja kuidas vastutab moemaailma mõjude eest. Lahenduse leidmiseks on suuresti vaja iga osapoole panust - tarbijate, ettevõtjate ja valitsuse suhtumist ja lähenemist.

Osalejad: Tiia Plamus (TalTech vanemlektor), Yoko Alender (poliitik), Anna-Liisa Talts (Stuudio 213 omanik, disainer)), Liis Tiisvelt (Illimor asutaja, disainer)

Arutelujuht: Mayri Tiido

Arutelu korraldaja: Fashion Revolution Eesti


12.00 – 13.30 Tuleviku linn

Rahvastikukasv on tõusujoones ning toimub linnastumine. Keskkonnasõbralikus ja kõrget elukvaliteeti pakkuvas tulevikulinnas on läbi mõeldud rohealad, hooned ning liikumisvõimalused. Palju lahendusi on juba töös. Tark ja kliimaneutraalne on kaunid sõnad tulevikust. Kliimamuutust on raske tõlkida üksiku inimese, organisatsiooni ja riigi keelde. Kuidas muuta linnad kestlikuks ja suurendada elukvaliteeti? Milline on keskkonnasõbralik tulevikulinn 100, 30 aasta pärast? Mida toob rohepööre?

Osalejad: Ralf-Martin Soe (TalTech Targa Linna Tippkeskuse juht), Indrek Allmann (arhitekt), Madle Lippus (Tallinna abilinnapea)

Arutelujuht: Merilin Iital

Arutelu korraldaja: Keskkonnainvesteeringute Keskus

Uuri lisa KIKi kodulehelt

14.00 – 15.30 Kohalik ja kohatu toit keskkonnamuutuste keerises

Toit on inimeste jaoks eksistentsiaalse tähtsusega, kuid moodustab ka olulise osa inimtegevuse jalajäljest. Intensiivpõllundus, kemikaalide kasvav osa selles ja pikad globaalsed tarneahelad mõjutavad rängalt keskkonda, panustavad kliimamuutustesse ja on suurendanud inimeste haavatavust kriisides. Teisalt on tõusmas inimeste toidualane teadlikkus. Arutelu eesmärk on avada toiduga seotud võimalusi ja väljakutseid keskkonnamuutuste kontekstis.

Osalejad: Karin Kruup (Kopli 93 kaasalgataja ja CENTRINNO piloodi koordinaator), Kristel Maidre (Põllumajanduspoliitika osakonna juhataja, Maaeluministeerium), Joonas Plaan (keskkonnaantropoloog Tallinna ülikoolis ja kestliku kalanduse ekspert Eestimaa looduse fondis), Ulrike Plath (Baltisaksa uuringute ja keskkonnajaloo professor, Tallinna Ülikool), Virve Sõber (entomoloogia teadur, Tartu Ülikool), Ants-Hannes Viira (Eesti Maaülikool, põllumajanduse roheülemineku teekaartide projekti juht)

Arutelujuht: Grete Arro

Arutelu korraldaja: Tallinna Ülikool

16.00 – 17.30 Kaevandame rohepöörde nimel?!

Rohepöördeks vajame senisest rohkem erinevaid maavarasid, millest ehitada päikesepaneele, tuulikuid ja akusid; ka on seda Euroopal vaja sõltuvuse vähendamiseks Hiinast ja Venemaast. Värsked uuringud näitavad, et Eesti maapõues on palju rohkem väärtuslikke maavarasid, kui oleme seni arvanud, näiteks haruldasi metalle nagu vanaadium. Kas rakendame selle potentsiaali Eesti ühiskonna arenguks? Kuidas kaevandada nii, et meie keskkond jääks terveks?

Osalejad: Einari Kisel (energeetikaekspert), Tiit Kaasik (Eesti Geoloogiateenistuse maavarade osakonna juhataja), Martin Liira (Eesti Geoloogiateenistus, Vanemgeoloog), Tarmo Treimann (SA Keskkonnaõiguse Keskuse tegevjuht)

Arutelujuht: Indrek Tulp

Arutelu korraldaja: Eesti Geoloogiateenistus ja Eesti Teadusagentuur, Teadusala konsortsium


18.00 – 19.30 Kas kasvujärgsel ajastul algab lõpuks hea elu?

Seisame muutuste teelahkmel. Eri kriiside eskaleerumine on selgelt näidanud, et praegune kasvule orienteeritud süsteem on haavatav ja mittekestlik. Peame üheskoos hoidma seda, mis on meil veel alles, ja parandama seda, mis on meile väärtuslik. Elu kasvujärgses maailmas saab olema vähem tõtlik, väärtustepõhisem ja mõtestatum, millest suureneb nii inimeste kui ka eluslooduse heaolu.

Osalejad: Züleyxa Izmailova, Madis Vasser, Kaimai Kuldkepp, Mikk Vainik

Arutelujuht: Maiko Mathiesen

Arutelu korraldaja: Eesti Roheline Liikumine


Kliima- ja energeetikaarutelusid teistel aladel

Energiapöörde ala

13.08 kell 12.00 – 13.30 Quo vadis, energiapööre?

Peagi saavad Eesti kodud elektri tuule ja päikese abil, ent kas muutuseks on piisav vaid tehnoloogia vahetumine? Me kütame õueõhku, uhame ringi energianäljastes plekk-kastides ning põletame suure kuluga toodetud jäägid ahjus, sest pole paremini osanud korraldada. Aeg on arutelda, kas tahame vaid tehnilist energiapööret või sisulist? Kas energiavajadust peab vähendama efektiivsus või piisavus?

Osalejad: Kertu Birgit Anton (kodanikuaktivist), Jevgeni Ossinovski (poliitik), Kristo Aab (majandusanalüütik)

Arutelujuht: Jüri Muttika

Arutelu korraldaja: Eestimaa Looduse Fond

13.08 kell 16.00 – 17.30 Energia KKK: kui tuul ei puhu ja päike ei paista?

Aastakümnetagune alternatiivenergia on nüüd peavool. Energia varustuskindluse tagamise ning kliimaneutraalsuse eesmärgiga kooskõlas oleva arenguga kaasneb ka teadmatus tehniliste lahenduste võimalustest, väljakutsetest ja mõjudest. Eksiarvamuste ja tõsiste murede leevendamiseks on kavas uudne roteeruva paneeliga aruteluformaat, milles mitmete ekspertide toel leitakse vastus igale küsimusele.

Osalejad: Roteeruvas paneelis on valik energeetika eksperte eri valdkondadest (tootmine, salvestamine, võrk, ametkonnad)

Arutelujuht: Johannes Tralla

Arutelu korraldaja: Eesti Taastuvenergia Koda

 

Rohekoostöö ala

12.08 kell 14.00 – 15.30 Kuidas kliimakogud rohepöördele kaasa aitavad?          

Mis siis, kui üksikisikutena saame rohepööret kõige enam mõjutada teadlike ja häälekate kodanike, mitte ökoteadlike tarbijatena? Otsides lootust ja lahendusi, tasub tutvuda kliimateemadele keskenduvate rahvakogudega, mis on rahvusvaheliselt juba väga levinud ning Eestiski Rohetiigri osalusel kahel korral toimunud. Tule arutama, kuidas kliimakogusid rohepöörde kiirteel õiglaste valikute tegemiseks senisest rohkem kasutada.

Osalejad: Ivan Sergejev (Rahandusministeeriumi õiglase ülemineku koordinaator), Gea Kangilaski (Tartu abilinnapea), Ilmar Part (Tartu Liiklejate Koda), Kaisa Jõgeva (Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi doktorant)

Arutelujuht: Teele Pehk ja Maiu Lauring

Arutelu korraldaja: Rohetiiger

Uuri lisaks 2021. aastal aset leidnud Eesti esimese kliimakogu - Ida-Viru noorte kliimakogu kohta


16.00 – 17.30 Kuidas riik rohepöördub?

Kevadel valmis valitsuse jaoks koostatud rohepoliitika raport, mille koostas 15-liikmeline ekspertgrupp. Mis on selles dokumendis sisaldunud mõtetest ja soovitustest saanud? Kuidas liigume edasi algaval sügisel? Omavahel arutavad ja kuulajate küsimustele vastavad neli osalenud eksperti ja riigi rohepoliitika koordinaator.

Osalejad: Aveliina Helm (ökoloog ja Tartu Ülikooli taastamisökoloogia professor), Marti Hääl (Alexela juhatuse liige), Madis Toomsalu (LHV Grupi juht), Helen Sooväli-Sepping (Tallinna Tehnikaülikooli rohepöörde prorektor)

Arutelujuht: Kristi Klaas

Arutelu korraldaja: Rohetiiger

18.00 – 19.30 Energia- ja kliimaküsimused kriiside taustal

Vaatamata järjestikustele kriisidele on valdavalt mõistetud, et rohepööret ei saa pausile panna, sest kliimasoojenemisest ja loodusressursside arutust raiskamisest tulenevad protsessid toimuvad endiselt. Üks valdkondadest, millega „põleb“, on energia. Keskendume küsimusele, kuidas kiirendada taastuvenergiale üleminekut ja parandada energiatõhusust?

Osalejad: Kadri Simson (Euroopa Komisjoni energeetikavolinik), Olavi Lepp (Swedbank Eesti juhatuse esimees), Jaanus Purga (Rohetiigri energia teekaardi koostamise eestvedaja)

Arutelujuht: Kersti Kaljulaid

Arutelu korraldaja: Rohetiiger

Poliitika ala

12.08 kell 14.00 – 15.30 Kas kliimaneutraalsus 2050. aastaks on piisavalt ambitsioonikas?

Iga tänane otsus mõjutab otseselt meie tulevikku nii siin Eestis, kui maailmas. Võttes arvesse EL eesmärke ning erinevate kliimateadlaste selget sõnumit - aega ei ole, tegutsema peab kohe, siis mis on need kohad, kus kohe tõsta Eesti kliimaambitsioone? Kuidas tagada ühiskonna sidususe nende täideviimisel? Mis aitaks inimestel mõista rohepöörde vajalikkust, käegakatsutavust ning võimalusi? Milliseid leevendusmeetmeid näeme vajalikena?

Osalejad: Margot Roose (Eesti 200), Rain Epler (EKRE), Heiki Hepner (Isamaa), Piret Räni (Rohelised), Erki Savisaar (Keskerakond)

Arutelujuht: Helen Sooväli-Sepping



Vaata ka arvamusfestival.ee

Rohkem infot: Katre Liiv, Tuleviku elukeskkonna ala kommunikatsioonijuht, 5076519, katre@k6k.ee