Olulised sündmused ja meediakajastused: august 2023

Möödunud ja lähenevad sündmused ning olulised algatused

Raport: avaliku raha kasutust dikteerivad erasektori huvid

Sellel nädalal avalikustas Eesti Roheline Liikumine raporti, kus avatakse mida toob kaasa kodanikuühiskonna vähene kaasamine avaliku raha kasutamises. Raportis jõutakse järeldusele, et puudujäägid avalikkuse kaasamises hoogustavad majanduslikku ebavõrdsust, võimaldavad ELi liikmesriikidel investeerida kliimat kahjustavatesse tegevustesse ning kiirendada elurikkuse vähenemist.

Raportis on kehva näitena Eestist välja toodud taastuvenergia kasutuselevõtu kiirendamise reform, mille kohta on kokku pandud ka olukorda illustreeriv video. Olete oodatud videot vaatama ja võimalusel levitama, et teema jõuaks hõlpsamini otsustajate lauale!

Uudised ja arvamuslood meedias

Laura Vilbiks: Eestis on keskkonnaotsustesse kaasamine tihti näiline, ERR, 28. august
Kui riigil puudub võimekus või tahtmine huvirühmade seisukohtade vahel keskteed leida, siis juhtubki nii, et avaliku konsultatsiooni mõju on peaaegu olematu ning kaasamisest väljutakse dokumendiga, mis jäi põhimõtteliselt samaks, kirjutab Laura Vilbiks.

Kas majandus peab looduse sisse ära mahtuma, Raadio Kuku Ilmaparandaja, 26. august
"Ilmaparandaja" saates on külas värske kliimanõukogu liige ja Eesti Keskkonnaühenduste Koja koordinaator Maia-Liisa Anton, teemaks kliimanõukogu ja miks meil seda vaja on.

Veeteadlane: tulevikus hakkame kõik puhastatud reovett jooma. Selles pole midagi imelikku! Maaleht, 24. august
Kuna veevarud ei pruugi lõpmatuseni head püsida, tuleb edaspidi paratamatult reovett taaskasutada ning tehnoloogia selles suunas ka liigub, räägib Taltechi inseneriteaduskonna emeriitprofessor Rein Munter.

Täna alustas tööd teadlastest ja valdkondlikest ekspertidest koosnev kliimanõukogu, Eesti Päevaleht, 23. august
Nõukogu asub kliimaseaduse ettevalmistamistel nõustama valitsust, riigikogu, ministeeriume ja huvirühmi.

Eesti asub rohepööret tegema. Valitsus kiitis rohereformi plaani heaks, Eesti Päevaleht, 17. august
Riigikantselei poolt ettevalmistatud Eesti rohereformi tegevusplaan koondab ligi 300 erinevat tegevust energeetikast ringmajanduseni ja selle eesmärgiks on vähendada negatiivset keskkonnamõju ning arendada keskkonda hoidvat ettevõtlust ja kaasaegset elukeskkonda.

VALEINFO: PALJASTATUD | Kolm kliimavalet, mis on vallutanud Eesti sotsiaalmeedia, Eesti Päevaleht, 8. august
Vihmased juulikuu nädalad tõid valeinfo levitajad tagasi arvuti taha, et valet või eksitavat infot kliimamuutuste kohta laiali kanda. Päevalehe faktikontroll võttis ette neist levinumad. Kuula ka teemakohast podcasti.

Soomere: kliimamuutus on hakanud mereelustiku kõrval inimeste pihta lööma, ERR, 8. august
Maailma ookeanide pinnatemperatuur kerkis juulis mõõtmisajaloo kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Taani teadlased hoiatasid aga, et soe vesi võib hoovuste süsteemi rikkuda. Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere sõnul ei hävita kliimamuutus enam pelgalt ookeani tundlikke ökosüsteeme, vaid mõjutab otseselt ka Eesti inimeste heaolu.

Rohkem puitu ehitussektoris ei pruugi loodetavat kliimakasu tuua, Postimees, 3. august
Laialdasemat puidu kasutamist ehituses on esitletud kui vähese kasvuhoonegaaside heitega alternatiivi terasele ja betoonile, kuid see ei pruugi olla nii keskkonnahoidlik kui arvatakse.