Olulisemad sündmused ja meediakajastused: mai I

Mai esimeses pooles oli meedias juttu jätkuvalt põlevkiviõli tehase vajalikkusest ning olulisena võib üle korrata, et aprilli lõpus tehti Eestis ka esimene kliimakaebus. Kliimavõrgustiku liikmesorganisatsioon Fridays For Future Eesti esitas Tartu Halduskohtule kaebuse Narva-Jõesuu linnavalitsuse väljastatud ehitusloa tühistamiseks ning esialgse õiguskaitse taotlemiseks seoses ENEFIT282 õlitehase püstitamisega. Samuti esitasid mitmed võrgustiku liikmed lisaks teistele vabaühendustele Eestist ja Euroopast Euroopa Komisjonile päringu, mille eesmärk oli tuua välja vastuolu Eesti Vabariigi Valitsuse õlitehase rajamise toetuse ja Euroopa Liidu kliimaeesmärkide vahel.

Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Õiglase ülemineku kaasamisteemaline veebiseminar, 15. mai kell 9:30-12:30
Mitmed õiglase ülemineku analüüsid toovad välja, et edukas kaasamine on üleminekuprotsessi võtmetegur. Vaatleme virtuaalses töötoas Slovakkia näitel, kuidas võiks toimuda edukas huvigruppide kaasamine õiglase ülemineku kava koostamisel. Arutleme, kuidas saada kava koostamisel kõik huvirühmad võrdsel määral kaasa rääkima.

Veebiseminari päevakava leiate siit: https://kliimadialoog.ee/veebiseminar/

Üritus toimub Zoom keskkonnas, lingi osalemiseks saadame registreerunuile e-postile enne üritust. Palume enda osalemishuvi kirja panna siin hiljemalt 14. mail.

Ida-Viru roheplaani virtuaalne ümarlaud, 20. mail kell 09:30 – 13:45
Ida-Viru maakonna arengustrateegia aastateks 2019-2030+ täpsustamiseks ja täiendamiseks ning Õiglase Ülemineku Mehhanismi meetmete kasutusele võtmiseks on Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit otsustanud koostada:
– maakonna äriplaani investeeringute kaasamiseks ja ettevõtluse arendamiseks (Plaan B),
– kava maakonnas tekkivate süsinikuheitmete kasutamiseks (Plaan C) ja
– maakonna roheplaani taastuvenergia, ring-, bio- ja sinimajanduse arenguks (Plaan G).

Ümarlaua eesmärk on koondada huvipoolte esialgne visioon, kuidas minna edasi plaan G koostamisega. Miniettekannetega esinevad valdkonna eksperdid. Üritus sisaldab lõunapausi. Ümarlaua päevakava leiate siit: www.kliimadialoog.ee/umarlaud-3

Üritus toimub Zoom keskkonnas, lingi osalemiseks saadame registreerunuile e-postile enne üritust. Palume enda osalemishuvi kirja panna siin hiljemalt 19. mail.

Ühenduste pöördumine Euroopa Komisjoni poole: Eesti investeeringud põlevkivisse lähevad vastuollu ELi toetustega
12. mail saatsid 24 Euroopa kodanikuühendust Euroopa Komisjonile kirja, milles juhivad tähelepanu sellele, et Eesti valitsuse plaan laiendada põlevkiviõlitööstust on vastuolus ELi lepingute ja toetustega.

Veebiseminar “Mina ja Kliima”, igal reedel kell 12, kuni 26. juunini
Neljateistkümnel järjestikusel reedel avavad kliimamuutuse ja inimeste tegevuse vahelisi seoseid oma ala eksperdid, professorid ja teadlased. Seminarid on avatud: küsi küsimusi, too välja eriarvamusi või astu diskussiooni. Võid kindel olla, et lahkud targemana kui tulid.

Uudised ja arvamuslood meedias

Teadlased uurivad plastijäätmetest põlevkiviõli tootmise võimalusi. ERR, 13. mai
Eesti Energia uurib koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga, millised võimalused on kasutada põlevkiviõli tootmisel plastijäätmeid. Kui uuringud lähevad edukalt, plaanitakse tehnoloogiat tööstuses rakendada 2024. aastast.

Simson: ka taastumisplaanis peetakse rohelepet oluliseks. ERR, 12. mai
Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson (KE) ütles Vikerraadio saates "Reporteritund", et Euroopa Liidu rohelepe on tähtsal kohal ka koroonaviiruse kriisist taastumise plaanis.

Reporteritund. Kadri Simson energeetikavaldkonna valikutest kriisi ajal. Vikerraadio, 12. mai
Avalikkuses kõlavad ühelt poolt üleskutsed pidurdada Euroopa rohelise kokkuleppe (Green Deal) rakendamist, et säilitada koroonaviirusest põhjustatud majanduskriisis töökohti. Teisalt kõlavad ka vastupidised üleskutsed senisest kiiremini kliimaneutraalsuse suunas liikuda, et luua uusi töökohti taastuvenergia sektoris.

Ahtme õlitehas: arendajad on ootel, linnavõim pidurdab, rahvas on vastu. ERR, 12. mai
Kohtla-Järve Ahtme linnaossa planeeritava õlitehase arendaja on ooteseisundis, sest linna volikogu pole üle aasta suutnud otsustada, kas algatada detailplaneeringut või mitte. Osa linnaelanikest on aga juba enne otsuse tegemist koondunud tehase vastu.

Miks pole Eestis kliimakaebuseid? Kuidas on nendega läinud mujal maailmas? Eesti Päevaleht, 12. mai (tasuline)
Eesti noored kliimaaktivistid kaebasid aprilli lõpus kohtusse Eesti Energia kavandatava Enefit280 põlevkiviõlitehase, mille rahastamiseks otsustas valitsus hiljuti eraldada 125 miljonit eurot. Kohus peaks lähipäevil otsustama, kas võtab asja menetlusse või mitte. Noored vaidlustasid tehase ehituse muu hulgas sellepärast, et see ei arvesta Pariisi lepingu ega teiste rahvusvaheliste kliimalepetega.

Eesti Energia uus õlitehas sattus Euroopa roheliste hambusse. Postimees, 12. mai
Enam kui 20 Euroopa keskkonnaühendust saatsid Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile kaebekirja, milles leidsid, et Eesti Energia uus õlitehas on vastuolus Euroopa Liidu kliimaplaanidega.

Dmitri Dmitrijev: Ida-Virumaa saab kahe aasta jooksul valitsuselt lisatoetust üle 9 miljoni euro. Postimees, 12. mai
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Dmitri Dmitrijevi sõnul on valitsuse otsus toetada põlevkivisektorit kahe aasta jooksul üle kümne miljoni euroga on vägagi tervitatav.

Eurooplaste tarbimisharjumused käivad Maakerale üle jõu, aga lahendust pole. Delfi Forte, 9. mai
Euroopa keskkonnaameti (EEA) ja Šveitsi Keskkonnaameti koostööna valminud eurooplaste tarbimisharjumuste keskkonnajalajälje uurimise tulemuste raportist selgub, et eurooplased tarbivad kaugelt üle Maakera võimete.

JUHTKIRI Pigem ratsionaalne otsus kui abikäsi. Põhjarannik, 8. mai
Peaminister Jüri Ratas kuulutas neljapäeva õhtul, et valitsus ulatab Ida-Virumaal põlevkivisektoris töötavatele inimestele abikäe, pidades silmas abimeetmete paketti väärtusega 14 miljonit eurot.

Maksuleevendused Kiviõli Keemiatööstust eriti ei aita. Põhjarannik, 8. mai (tasuline)
Vabariigi valitsus otsustas vähendada põlevkivitööstuse maksukoormust ligikaudu 14 miljoni võrra, kuid Kiviõli Keemiatööstuse jaoks pole need meetmed piisavad, et õlitootmisega praeguste hindade juures senist tootmismahtu säilitada.

Erik Gamzejev: põlevkivitööstuse tapamajja sõidutamisega oleks rumal kiirustada. ERR, 8. mai
Nii nagu kriisiajal püüavad põllumehed viimase võimaluseni oma hea karja kombinaati viimist ära hoida, tasub ka põlevkivitööstusel aidata kriisiaeg üle elada, sest see tööstusharu on olnud ja on ka edaspidi Eesti riigile tubli lüpsilehm, leiab Erik Gamzejev Vikerraadio päevakommentaaris.

Valitsus annab põlevkivisektori töökohtade säilitamiseks eriabi. ERR, 7. mai
Valitsus kinnitas neljapäeval eriabi andmise Ida-Virumaale, et parandada keerulises olukorras kohalike ettevõtete konkurentsivõimet ning aidata kaasa töökohtade säilimisele.

Indrek Saar: jätame kriisi selja taha nii, et ebaõiglus ei suureneks. ERR, 7. mai
Koroonaviirus on toonud ränki katsumusi, mille vähendamiseks pandi majandus teadlikult seisma. Nüüd on aeg majandus taas käima lükata. Teeme seda siis targalt ja paremini kui eelmises kriisis, ärme põhjusta uusi kannatusi ja ebaõiglust, kirjutab Indrek Saar.

Kokk Helmele: CO2 kaubandusskeemist lahkumine pole võimalik ega mõttekas. ERR, 7. mai
Keskkonnaminister Rene Kokk teatas vastuses rahandusminister Martin Helmele (mõlemad EKRE), et kehtiva direktiivi järgi ei saa EL-i liikmesriik CO2 kauplemise süsteemist lahkuda ning see ei annaks ka loodetud kokkuhoidu.

Timo Palo: praegusel põlvkonnal puudub fossiilkütustesse investeerimiseks voli. Novaator, 7. mai
Pealekasvav põlvkond on varasematest keskkonnateadlikum ja teeks nende tulevikku mõjutavate otsuste langetamisel praegusest generatsioonist teistsuguseid valikuid, leiab polaaruurija ja presidendi kliimanõunik Timo Palo.

Riigikokku jõuab täna üks kiiresti kokku traageldatud seadus, milles turuosalised näevad järgmist Eesti Energia päästeoperatsiooni. Ärileht, 6. mai (tasuline)
Riigikogus läheb esimesele lugemisele vaid paar kuud tagasi vabariigi valitsuse poolt algatatud elektrituruseaduse muudatus, mille eesmärgiks on seatud konkurentsi suurendamine energiasektoris. Turuosaliste hinnangul teenib see aga ennekõike riigifirma Eesti Energia huve.

ERISAADE | Eesti Energia juht naftahinna kokku kukkumisest: olime jõudnud põlevkiviõli selleks ja järgmiseks aastaks suuresti ette ära müüa. Ärileht, 6. mai
Hando Sutter kinnitab Delfi „Eriolukorra erisaates“, et suurettevõte suudab rasked ajad üle elada ilma Ida-Virumaal massikoondamisi ette võtmata.

Maailma mõjukad ärgitavad mitte naasma vanasse normaalsusse. ERR, 6. mai
Mõjukad meelelahutustegelased, nagu Madonna ja Robert de Niro, ning mitmed nobelistid ärgitavad koroonakriisi järel maailma radikaalselt muutma, mitte naasma senise normaalsuse juurde.

ÜRO juht: ärge kasutage maksumaksja raha saastava tööstuse päästmiseks. Eesti Päevaleht, 6. mai (tasuline)
Ühinenud rahvaste organisatsiooni (ÜRO) peasekretär António Guterres on tungivalt nõudnud, et valitsused ei peaks maksumaksja rahaga päästma fossiilkütuste ettevõtteid ega süsinikumahukat tööstust. Koroonakriisi tõttu tekkinud majandusraskusi leevendades peaks suunama raha äridesse, mis vähendavad kasvuhoonegaaside teket ja loovad rohelisi töökohti.

Eriolukord on Eesti õhusaastet ainult natuke vähendanud. Eesti Päevaleht, 6. mai (tasuline)
Koroonapandeemia ajal on mitmel pool maailmas õhk järsult puhtamaks saanud. Inimesed on pidanud kodus püsima ja mitmel pool on tootmine pausil. Eriti järsk õhukvaliteedi muutus tuli esile Hiinas ja Itaalias.

Cambridge’i ülikooli vanemteadur selgitab: koroona kolm positiivset ja kolm negatiivset mõju kliimamuutustele. Rohegeenius, 5. mai
Cambridge’i ülikooli vanemteaduri Annela Anger-Kraavi sõnul ei lahenda koroonakriis kliimamuutusi. Isegi kui lõpetada kohe kõigi kasvuhoonegaaside õhku paiskamine, tooksid juba alanud kliimasüsteemi muutused kaasa sajandi lõpuks 1,5kraadise inimtekkelise soojenemise.

Eesti Energia tütarfirma kauaoodatud börsile minek lükkub järjest kaugemasse tulevikku. Ärileht, 5. mai
Eesti Energia juht Hando Sutter tõdes täna energiafirma esimese kvartali majandustulemusi tutvustades, et pikalt oodatud Enefit Greeni börsile minek ei ole tänastes oludes realistlik. Ka ei välistanud ta, et Tootsi tuulepargi ehitus hakkab enne pihta, kui ettevõte IPO aset on leidnud.

Riik riigi käest ja maksumaksja raha eest: Eesti Energia lõputu odüsseia. Eesti Ekspress, 5. mai (tasuline)
Poliitikud ja ametnikud püüavad Eesti Energia lekkekohti uute punnidega kinni toppida. Kohe kui üks leke peatud, avaneb aga kusagil mujal jälle uus, kirjutab ajakirjanik Mikk Salu.

Eesti Energia käive langes madala elektrihinna tõttu 16 protsenti. ERR, 5. mai
Eesti Energia käive langes kümnendi madalaima elektrihinna tõttu möödunud aasta esimese kvartaliga võrreldes 16 protsenti 227 miljonile eurole. Ettevõte teenis esimeses kvartalis puhaskahjumit 2 miljonit eurot, aasta tagasi samal perioodil oli energiafirma puhaskasum 9,5 miljonit eurot.

Mare Roosileht: Ida-Virumaa vajab õnge. Postimees, 5. mai (tasuline)
Olukorras, kus Ida-Virumaad on tabanud korraga kaks suurt kriisi ja endist viisi enam edasi minna ei saa, on vaja ühist arusaama, mis suunas tegutseme. Maakond ei vaja, et riik lahendaks kõik tema probleemid. Küll aga ei saa lihtsalt istuda käed rüpes ja arutleda, mis on hea Ida-Virumaa jaoks. Tuleb asuda kiiresti tegutsema ühiselt kokku lepitud eesmärkide nimel, kirjutab TTÜ Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht.

Katri Raik: lõpetame jutustamise ja hakkame tegutsema. Põhjarannik, 4. mai
Ida-Virumaalt riigikogusse valitud sots Katri Raik pakub välja 12 mõtet, kuidas koroona- ja naftakriisi järel Ida-Virumaa jalule aidata. "Lihtsalt käed rüpes istuda ei ole vastutustundlik," tõdeb ta.

ERISAADE | Katri Raik: Ida-Virumaal on lühinägelik keskenduda vaid põlevkiviõlile. Vaja on agroparki, kruiisisadamat, laenusid firmadele ja ühistutele! Delfi, 4. mai
Delfi „Eriolukorra erisaate“ otseliinil on Katri Raik, kes räägib, milline on praegu Ida-Virumaa majanduse olukord ja mida seal peaks ette võtma.

Marten Kokk: pandeemia ja rohelepe. ERR, 4. mai
Kummalise kokkusattumusena suhtuvad maailmas kliimaprobleemidesse üleolevalt samad poliitilised jõud, mis on naeruvääristanud viirusega kaasnevaid tagajärgi. Üks selle kriisi õppetund peaks kindlasti olema, et teadlasi tasub kuulata, kirjutab suursaadik Marten Kokk.

Vähenenud kaevandustasud sunnivad Ida-Virumaad kärbeteks. ERR, 2. mai
Põlevkivi kaevandamisest ning elektri ja põlevkiviõli tootmisega seotud ressursitasudest sõltuvad Ida-Virumaa omavalitsused on valmis selleks, et sel aastal peavad nad tulusid kärpima.

Madis Vasser: uut õlitehast ei vaja isegi Eesti Energia. ERR, 2. mai
Ühiskondlik dialoog Ida-Virumaa tuleviku üle ei saa olla test, kus ette on antud vaid üks õline vastusevariant, kirjutab Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert Madis Vasser.

Pangad peavad põlevkiviõlisse investeerimist liiga riskantseks. Eesti Päevaleht, 1. mai (tasuline)
Eestis tegutsevad pangad ütlevad, et keskkonnasäästlikkus pole mööduv teema ning põlevkivisse investeerimine on liiga suur risk. Rahandusminister Martin Helme peab nende seisukohta ideoloogiliseks.

Drastiliselt langenud naftahinna tõttu hakkab valitsus arutama Ida-Viru toetamist. ERR, 30. aprill
Majandus- ja taristuminister Taavi Aas hakkab juhtima töörühma, mille ülesanne on langenud naftahinna tõttu raskustesse sattunud Ida-Viru õlitööstuste toetamise meetmed välja töötada.

Kiviõli Keemiatööstus tõmbab õlitootmist koomale. Põhjarannik, 30. aprill (tasuline)
Lüganuse valla suurim tööandja Kiviõli Keemiatööstus, mis on kriisiajal juba 60 inimest koondanud, kavatseb vähendada suvekuudel õlitootmise mahtu poole võrra ja ligikaudu sada töötajat peavad jääma sundpuhkusele.