Kes on KLIIMASAADIK? Kliimasaadik on 16-25aastane idavirulane, kellele läheb korda Ida-Viru tulevik, meie ühine elukeskkond nii linnas, maal kui ka kogu planeedil. Need on noored, kes tahavad ise midagi Ida-Viru ja kogu planeedi heaks ära teha ning panustada selle tulise teema tutvustamisse ka teistele.

  • Kliimasaadik on uudishimulik ja tahab rohkem teada sellest, kuidas inimene ja loodus kokku sobituvad.
  • Kliimasaadik tahab väga, et ka teised teaksid enam inimese ja looduse vahelistest seostest. Seepärast on ta innukas oma teadmisi ka jagama - rääkides, kirjutades, filmiklippidena, piltidena või muul moel.
  • Kliimasaadikule meeldib olulistel teemadel arutleda ja arvamust avaldada.

Vaata ka kliimasaadikute üleskutset registreeruda kliimakogusse:По русски здесь.

Kliimakogu juures aitavad meid kokku mitu noort kliimasaadikut, kellega saab tutvuda allpool. Tutvustusi lisandub järjest, niiet kiika siia lehele mõne aja pärast jälle uuesti:


Melani Lindeberg:

Saan end nimetada põliseks idavirumaalaseks, kelle üheks suurimaks südameteemaks on keskkond ja selle hoidmine. Pean oluliseks hoida seda looduse ilu, mis on me ümber ning läbi selle hoida ka inimesi, kellega end ümbritseme. Minu kodupaiga üks suurimaid vajadusi on tagasihoidlik panustamine selle looduse ilu järkjärgulise kadumisse ning kliimamuutuste peatamisse, kuid ma tahan uskuda, et on veel lootust selle kursi muutmiseks. Selleks on meil tarvis üleminekut, mis arvestaks võimalikult palju kõige ja kõigiga - meil on vaja õiglast üleminekut. 

Oma kodukandis, Lüganuse vallas, olen andnud oma osa, et noorte inimeste teadlikkus kliimateemadest ning keskkonnahoiust suureneks.

Üheks suurimaks projektiks on olnud keskkonnateemaline Lüganuse valla noorte inspiratsioonikonverentsi eestvedamine. Hetkel on käsil noortele suunatud projekt, mille fookuses on jäätmed ning taaskasutus.

Minu meelest on oluline, et noored teaksid nendest teemadest ning oskaksid näha ka murekohti kodupaigas ja enda tarbimiskäitumises.

Sellest sügisest lisandus mulle märge “kliimasaadik”, mille tähendus seisneb selles, et mul on võimalus üheskoos teiste ägedate noortega tõsta idavirumaalaste teadlikkust kliimateemadest ning õiglase ülemineku protsessidest.

Aidata kaasa oma kodukoha rohelisemaks ning keskkonnasõbralikumaks kujundamisele, paneb silma tõeliselt särama!

                 Siimon Härm:

Siimon Härm. Foto: Deniss Larchenko
Ida-Virumaa on kõige suurem energiatootja aga samas ka sellega kõige suurema ökoloogilise jalajäljega maakond Eestis. Kliima teema on mulle väga huvitav ning ma otsin alati viise kuidas ma saan aidata oma vastustuse ja pädevuse piirides. Me ei saa võtta vastutust kõigi eest maailmas, kuid juba see on suur samm, kui võtame vastutuse endi eest ja aitame ka meid ümbritsevaid inimesi olla vastutustundlikumad selle teema suhtes. Nagu ütles Bill Nye the Science Guy: 'The world is on fire!"

 

Jevgenia Rasgonjajeva:

Jevgenia Rasgonjajeva. Foto: Valentina Drianitchkina

"Mina olen Jevgenia ja olen Ida-Virumaa noorte kliimakogu juures kliimasaadik. Olen eriline 17-aastane tüdruk, kes vabal ajal tegeleb erinevate projektidega, et Ida-Virumaa teismeliste elu oleks parem ja huvitavam. Mulle meeldib väga loodus. Juba põhikoolis meeldis mulle arutleda selle üle, kuidas me saaksime olla keskkonnahoidlikud nii maailma kui ka riigi tasandil.

On väga kahetsusväärne, et paljud inimesed lahkuvad Ida-Virumaalt, et leida parem elupaik. Ma olen veendunud, et me saame parandada olukorda, kui me alustame iseendast. Kui mõelda selle peale, kuidas iga inimene meie maakonnas sab muuta oma elu ja mõjutada meie keskkonda, siis tekib lootus, et meie linnad ei jää tühjaks."

              Anastassia Surgutšova:

Anastassia Surgutšova. Foto: Zlata Burunova

"Olen alati huvi tundnud kliima teema vastu. See on valdkond, mille paljud tähelepanuta jätavad, kuigi saavad aru selle tähtsusest. Nagu ütles President Obama: "We are the first generation to feel the effect of climate change and the last generation who can do something about it.”

Kahjuks pole paljudel inimestel huvi kliima vastu, et sukelduda sügavamale ja teada saada, mis ikkagi toimub. See pole tervenisti nende süü. Asi on selles, et kliima teemat ei käsitleta nii palju ja inimesed lihtsalt ei mõtlegi selle peale, elades niinimetatud “kinniste silmadega”. Samas on ka neid, kes annavad endast kõik, mida saavad, et planeeti päästa. Ja see on vägagi kiiduväärt, kuid sellest jääb väheseks.

Teemakäsitlust tuleb aina suurendada, et inimeste huvi kasvaks ja aina suurem arv inimesi annaks enda panuse. Kliimasaadikuna tahaksin anda inimestele rohkem võimalusi enda panuse andmiseks."

Olesya Popova: 

Olesja Popova. Foto: Vesta Zhvanskaja

"Olen alati olnud huvitatud kliimamuutuse ja keskkonnaga seotud probleemidest. Mulle on alati loomulik olnud ning on ja jääb oluliseks säilitada meie keskkonna loomulik ilu ja omapära. Usun, et kõige olulisem samm probleemide lahendamise suunas on maksimaalne teadlikkus. Millest, nagu kogemused näitavad, meil kahjuks nii puudus on. Seega, kui ma esimest korda sellist asja nagu "kliimasaadik" kuulsin, sain aru, et see on suurepärane võimalus. Võimalus koos grupi sarnaste noorte aktivistidega tõsta Ida-Virumaa elanike teadlikkust kliimaprobleemidest ja õiglase ülemineku teemadest.

Ja iga uue teadjaga astume sammukese lähemale ökoloogiliselt puhtale ja kliimastabiilsele kodumaale!"

                Viivian Viikmaa:

Viivian Viikmaa. Foto: Alina Fominykh

"Minu nimi on Viivian. Õpin Kohtla-Järve Gümnaasiumis. Olen väga loominguline inimene. Tegelen loovusega. Olen taimetoitlane juba 4 aastat. Mulle meeldib aidata inimesi ja meie maailma sellepärast mul on heameel osaleda selles projektis ja olla kliimasaadik. Tean, et see projekt võib aidata Ida-Virumaa paremaks muuta. Mul on oluline, et Ida-Virus ei oleks nii palju tehaseid, sest see mõjutab loodust, meie ühiskond ja inimese tervist."