Kliimasaadik Julia Politševa: pärast kliimakogu hakkasin kaasaegset demokraatiat nägema uutmoodi

Julia Politševa. Foto: Piret Räni

2021 sügisel ja talvel toimunud Ida-Viru noorte kliimakogu oli Eesti esimene kliimateemaline rahvakogu. Nüüd, kus kliimakogus osalenud noorte ettepanekud on jõudnud nii riigihalduse minister Jaak Aabi kui ka Ida-Viru Omavalitsuste Liidu lauale ja liikunud sealt edasigi, on noorte ootusärevus suur. Uurisime nii kliimakogus osalenud noortelt kui ka kliimakogu juures abistanud kliimasaadikutelt, kas ja kuidas kliimakogu neid muutnud on ning millised on tulevikuplaanid. Oma mõtteid jagab kliimasaadikute koordinaator Julia Politševa:

Kliimakogu kliimasaadikute koordinaatorina oli mul õnn jälgida korraldusmeeskonna sisemist tööd. Kliimakogu korraldajate peamiseks prioriteediks oli luua mugavamaid tingimusi dialoogiks erinevate tunnete ja maailmavaatega inimeste vahel. Olin meeldivalt üllatunud tulemusest! Mind vapustas, kuidas kolme päeva jooksul kliimakogu osalejad ei ületanud mitte pelgalt keelebarjääri, vaid osalesid aktiivselt ka aruteludes. Kliimakogust sai minu jaoks otsene tõestus, et Ida-Virumaa elanikud ei ole oma piirkonna saatuse suhtes ükskõiksed ning pealegi on paljud muutustele mõelnud juba pikemat aega. Mind kui Ida-Virumaa elanikku inspireeris väga kohtumine mõttekaaslastega, kes jagavad minu optimistlikke seisukohti meie piirkonna tuleviku suhtes. 

Mis on Sinu elus teistmoodi või muutunud tänu kliimakogule?

Pärast kliimakogu hakkasin ma vaatama kaasaegsele demokraatiale hoopis teise pilguga. On väga oluline, et rahval oleks platvorm, mille kaudu riigi kodanikud saaksid aktiivselt seaduste loomisest osa võtta. Kliimakogu on näidanud, et see on võimalik.

Kliimakogu protsess ei ole veel täielikult lõppenud. Kogus tehtud ettepanekud on liikunud nii rahandusministeeriumisse riigihalduse minister Jaak Aabi haldusalasse õiglase ülemineku kavas arvestamiseks ning Ida-Viru Omavalitsuste Liitu maakonna strateegias arvesse võtmiseks. Milliseid tundeid, ootuseid see tekitab, kuidas näed ettepanekute mõju Ida-Viru tulevikule? Kas ja kuidas plaanid ettepanekute saatusel silma peal hoida?

Tahaks näha, et riik suhtub tõsiselt ettepanekutesse, millesse inimesed, kes on otsustanud oma kodanikuhoiakut näidata, panustasid nii palju vaeva ja aega. Paljud inimesed Ida-Virumaal ei usu, et nende hääl loeb ja seda näitab selle piirkonna madalaim valimisaktiivsus Eestis. Nii mõnelgi kliimakogus osalenul taastus usk, et nende arvamus on oluline. Loodan, et enamus ettepanekuid ei lähe mitte ainult läbivaatlusele, vaid viiakse ka ellu.

Ida-Viru noorte kliimakogu ettepanekud eesti keeles ja vene keeles.