Kliimasaadik Olesja Popova: minu arusaam kliimamuutusest on muutunud

Kliimasaadik Olesja Popova. Foto: Vesta Zhvanskaja

2021 sügisel ja talvel toimunud Ida-Viru noorte kliimakogu oli Eesti esimene kliimateemaline rahvakogu. Nüüd, kus kliimakogus osalenud noorte ettepanekud on jõudnud nii riigihalduse minister Jaak Aabi kui ka Ida-Viru Omavalitsuste Liidu lauale ja liikunud sealt edasigi, on noorte ootusärevus suur. Uurisime nii kliimakogus osalenud noortelt kui ka kliimakogu juures abistanud kliimasaadikutelt, kas ja kuidas kliimakogu neid muutnud on ning millised on tulevikuplaanid. Oma mõtteid jagab kliimasaadik Olesja Popova:Minu jaoks oli märkimisväärne avastus, et väga suur osa Ida-Virumaa elanikest ei ole ükskõiksed oma piirkonna arengu suhtes. Samuti avaldas mulle sügavat muljet see, kuidas meie, inimesed [Ida-Virumaa] erinevatest piirkondadest, erinevate mõtete ja ideedega, saime üheks suureks meeskonnaks ja tegime olulise sammu muutuste suunas.

Mis on Sinu elus teistmoodi või muutunud tänu kliimakogule?

Minu arusaam kliimamuutusest on muutunud. Tänu kliimakogule sain palju uut informatsiooni ja vestlesin inimestega, kes inspireerisid mind mitte peatuma, vaid jätkama aktiivselt osalemist oma piirkonna arengus.

Kliimakogu protsess ei ole veel täielikult lõppenud. Kogus tehtud ettepanekud on liikunud nii rahandusministeeriumisse riigihalduse minister Jaak Aabi haldusalasse õiglase ülemineku kavas arvestamiseks ning Ida-Viru Omavalitsuste Liitu maakonna strateegias arvesse võtmiseks. Milliseid tundeid, ootuseid see tekitab, kuidas näed ettepanekute mõju Ida-Viru tulevikule? Kas ja kuidas plaanid ettepanekute saatusel silma peal hoida?

See, et meie häält on kuulda võetud, tekitab ainult positiivseid emotsioone ja kõrgeid ootuseid. Ma loodan siiralt, et ettepanekud saavad ellu viidud, avaldavad tugevat mõju Ida-Virumaa tulevikule ja suudavad muuta seda paremaks. Ma loodan, et ettepanekud viiakse ellu ja seda protsessi kajastatakse meedias. Mina isiklikult tahaksin jälgida edasisi arenguid.


Ida-Viru noorte kliimakogu ettepanekud eesti keeles ja vene keeles.