Kliimasaadik Viivian Viikmaa: tahan võimalikult palju panustada oma piirkonda

Kliimasaaadik Viivian Viikmaa. Foto: Alina Fominykh

2021 sügisel ja talvel toimunud Ida-Viru noorte kliimakogu oli Eesti esimene kliimateemaline rahvakogu. Nüüd, kus kliimakogus osalenud noorte ettepanekud on jõudnud nii riigihalduse minister Jaak Aabi kui ka Ida-Viru Omavalitsuste Liidu lauale ja liikunud sealt edasigi, on noorte ootusärevus suur. Uurisime nii kliimakogus osalenud noortelt kui ka kliimakogu juures abistanud kliimasaadikutelt, kas ja kuidas kliimakogu neid muutnud on ning millised on tulevikuplaanid. Oma mõtteid jagab kliimasaadik Viivian Viikmaa:Mulle avaldas muljet meie meeskond ja kogu kliimakogu protsess ise. See, kuidas me üksteisega koostööd tegime ja kuidas me ühte asja panustasime. Kui ma kliimakoguga liitusin, ei osanud ma arvata, et need inimesed suudavad mind motiveerida rääkima probleemidest ja mis peamine - leida nendele probleemidele lahendused.

Mis on Sinu elus teistmoodi või muutunud tänu kliimakogule?

Tänu kliimakogule hakkasin ma rohkem mõtlema kliima peale ja sellele, mis meist saab kui me ei alusta rohelist üleminekut. Samuti andis kliimakogu mulle motivatsiooni levitada rohkem infot kliima kohta sotsiaalmeedia kaudu, et inimesed teaksid, millised tagajärjed meie tegudel kliimale on.

Kliimakogu protsess ei ole veel täielikult lõppenud. Kogus tehtud ettepanekud on liikunud nii rahandusministeeriumisse riigihalduse minister Jaak Aabi haldusalasse õiglase ülemineku kavas arvestamiseks ning Ida-Viru Omavalitsuste Liitu maakonna strateegias arvesse võtmiseks. Milliseid tundeid, ootuseid see tekitab, kuidas näed ettepanekute mõju Ida-Viru tulevikule? Kas ja kuidas plaanid ettepanekute saatusel silma peal hoida?

Näen seda kui uusi võimalusi meie piirkonnale. Ma arvan, et nad ikka vaatavad neid ettepanekuid, võtavad vastu otsuseid ja võtavad midagi arvesse. Ma ei taha midagi ette arvata, aga mulle meeldib, et isegi peale kliimakogu lõppu me ikkagi räägime sel teemal. Mind muidugi huvitab, kuidas muutub meie piirkond tulevikus. Praegu olen ma nagu tavaline pealtvaataja, kuid edaspidi tahan ma võimalikult palju panustada oma piirkonda.


Ida-Viru noorte kliimakogu ettepanekud eesti keeles ja vene keeles.