1. Kasuta elektrit säästlikult!

Üks esimene oluline samm kliimasõbralikumaks käitumiseks energiakasutuses on kasutada elektrit säästlikult! Selleks saad teha näiteks järgmist:

 • pese pesu jahedama veega;
 • elektroonikaseadmete ooterežiimi kasutamise asemel lülita need välja.
 • kasuta lülitiga pikendusjuhet;
 • kasuta energiasäästlikke elektroonikaseadmeid (märgis pakendil);
 • talvel küta mõistlikult;
 • toast lahkudes kustuta tuli;
 • kasuta vett säästlikult, eriti sooja vett;
 • ...

2. Vali roheline energia!

Eesti elektritarbimisest umbes neljandiku moodustab kodudes tarbitav elekter. Kui Sa ei ole kunagi mõelnud, millist elektrit tarbid, siis Eestis on see kõige tõenäolisemalt kliimamuutustele hoogu juurde andev põlevkivielekter. Et põlevkivi jalajälg on aga üüratu, soovitame valida selle asemel rohelise energia pakett!

Kuidas vahetada elektripakett keskkonnasõbralikuma vastu?

Elektrimüüja ja -paketi vahetamine on üle ootuste kerge - piisab vaid soovi avaldamisest ja edasi teeb uus elektrimüüja kliendi eest kõik vajalikud asjaajamised eelmise müüjaga lepingu lõpetamiseks või paketi vahetuseks. See on ühekordne tegevus, aga positiivne mõju on kestev.

Kui kallis on roheline energia?

Keskkonnasõbralik elekter on täna veel mõnevõrra kallim, kui põlevkivielekter. Nt EKOenergia ökomärgisega rohelise paketi hind on 0.04 eurot kWh kohta kallim, kui sama  müüja tavaline elektripakett. See teeb näiteks igakuise 200 kWh tarbimise juures hinnalisaks 8 eurot. Kui rahakott vähegi lubab, siis on see üks lihtsamaid investeeringuid, mida kliimamuutuste ohjeldamise jaoks teha.

Mille alusel valida endale sobivat rohelist elektrienergia pakkujat?

Mõned elektrimüüjad pakuvad “rohelisi” pakette, teised aga toovad välja, et nende elektrist on suur osa taastuvenergia. Et valik oleks lihtsam, vaatleme lähemalt erinevaid märgiseid ja võimalusi:

 • Hetkel on Eestis kõige keskkonnasõbralikum rahvusvahelise EKOenergia märgisega elekter. EKOenergia märgise on välja töötanud keskkonnaorganisatsioonid üle Euroopa, et avanenud elektriturgudel tarbija valikut lihtsustada ja vältida loodust kahjustavat näiliselt “rohelist” energiat. Lisaboonusena läheb osa EKOenergia tulust uute taastuvenergia projektide toetuseks EKOenergia märgisega elektripaketti pakub Eestis hetkel ainukesena Imatra elekter.
 • Järgmine hea valik on päritolutunnistusega elektri ostmine, eriti kui veidi ise ettevõttelt juurde uurida. Nimelt annab tunnistus teada, kus müüdav elekter toodetud on. Päritolutunnistus tuleb muidugi kaasa ka EKOenergia paketiga ja lisaks pakub seda 220 EnergiaElektrum pakub päritolu tunnistust vaid äriklientidele.
 • Ka Eesti suurimal tootjal Eesti Energial on oma nn roheline pakett, kuid tuleb arvestada, et sellega päritolutunnistust kaasa ei saa.
 • Läti elektritootja Elektrum  kirjutab oma kodulehel, et osa nende toodangust on taastuvenergia, mis toodetakse Daugava jõel. Viimasel juhul tasub tähele panna, et hüdroenergia on küll põlevkivienergiast oluliselt puhtam, kuid tammidel põhineval hüdroenergial on looduskaitsega mitmeid konflikte.
 • Alexela Energia pakub keskkonnasõbraliku valikuna Blue energiat, milles on samuti suur hüdroenergia osakaal, kuid samas sisaldab see ka tuumaenergiat ja fossiilkütustel põhinevat energiat.

Kas minu pistikupesast tuleb välja taastuvenergia?

Keegi ei jälgi täpselt, kuhu millised elektronid liiguvad - seega ei pruugi just sinu pistikupesast välja tulla taastuvenergia. Elekter toodetakse ja saadetakse ühisesse elektrivõrku. Sealt liigub see sinna, kus on nõudlus. Päritolutunnistusega rohelise elektri ostmine tähendab seda, et ostetud taastuvelekter on kindlasti toodetud ja võrku pandud. Niisiis peab olema taastuvenergia tootmine piisavalt suur, et rahuldada nõudlust. Mida rohkem on taastuvenergia tarbijaid, seda rohkem on vaja luua uusi elektrijaamu, et kõikidele taastuvenergiat jätkuks.

Mis on taastuvenergia tasu?

Sõltumata paketist maksab iga Eesti elektritarbija taastuvenergia tasu, mis on automaatselt lisatud elektriarvele. Selle rahaga toetab riik uusi taastuvenergia projekte. Toetus taastuvenergiale ei ole igavene, üks ettevõte saab toetust 12 aastat. See piirang on seatud selleks, et aidata ettevõttel investeeringut tasa teenida. Hiljem saavad taastuvenergia ettevõtted ise hakkama, sest taastuvatest allikatest energia tootmine on palju odavam kui fossiilsetest allikatest.