Olulisemad sündmused ja meediakajastused: august II

9.-10. augustil toimunud Arvamusfestivali Hea kliima ala arutelusid saab nüüd järele vaadata Eestimaa Looduse Fondi Youtube’i lehel.

Arvamusfestivalil hoo sisse saanud kliimaneutraalse Eesti rahvaalgatus on kogunud juba üle 1500 allkirja ja teema võetakse Riigikogus arutellu, tuleb kasuks iga lisanduv toetusallkiri. Tutvu algatusega ja kui nõustud, anna oma toetusallkiri Rahvaalgatuse lehel ja jaga infot!

Alt leiad ülevaate eelseisvatest sündmustest ja meedias ilmunust.

Head lugemist!
Lähenevad sündmused ja olulised algatused


Rahvaalgatus: Kliimaneutraalne Eesti aastaks 2035
Eestimaa Looduse Fond lükkas Arvamusfestivali raames käima Eesti kliimasõbralikule tulevikule suunatud Rahvaalgatuse.
Soovime Eesti riigilt kiiret tegutsemist kliimamuutuse pidurdamiseks: Eesti peab saavutama kliimaneutraalsuse hiljemalt 2035. aastaks teaduspõhiste ja kogu ühiskonda kaasavate õiglaste lahenduste kaudu.
Ootame kõiki organisatsioone ka algatusega liituma. Tutvu algatusega ning kui nõustud, anna oma toetusallkiri Rahvaalgatus.ee lehel ja jaga infot!

Fridays For Future kliimastreik - iga reede Tallinnas ja Tartus
Võttes eeskuju Greta Thunbergilt ja tuhandetelt noortelt üle Euroopa võitleme meiegi selle eest, et kliimamuutust koheldaks kriisina ja sellega tegeletaks enne, kui kahju on pöördumatu. Teadlaste hoiatusi on ignoreeritud liiga kaua, aeg on tegutseda.

Konverents: Kliimaneutraalsus – häving või edu? 13. septembril Eesti Teaduste Akadeemias (Kohtu 6)
Riigikantselei ja Eesti Teaduste Akadeemia kutsuvad 13. septembril kella 10.00-16.00 toimuvale kliimamuutuste konverentsile, kus arutletakse selle üle, kas ja kuidas oleks Eestis võimalik saavutada kliimaneutraalsus aastaks 2050.

Kliimastreigi kiirkoolitus - 19. septembril kell 18:00 Tartus
Tartu Tudengipäevade raames korraldab Eesti Roheline Liikumine kiirkoolituse kõigile neile, kel kliimakriis muret teeb ja kes tahaks seda väljendada, aga ei tea täpselt kuidas. Toimumiskohaks Pirogovi Plats või vihma korral Lossi 36 õppehoone.
Lisainfot saab aadressil julia.gerda@roheline.ee.

United Nations UN Climate Summit - 23. septembril
Et tugevdada ambitsioone ja kiirendada tegusid rakendamaks Pariisi kliimalepet korraldatakse 2019. aasta kliimategevuste tippkohtumine.
Uudised ja arvamuslood meedias


Arvamusfestivalil sündinud kliimaalgatus läheb riigikogusse. Järva Teataja, 29. august 2019
Arvamusfestival keskendus tänavu kliimateemadele. Aruteludelt sai alguse ka kliimateemaline rahvaalgatus, mis on nüüd riigikogusse jõudmiseks vajalikud tuhat allkirja kokku saanud.

Kuidas saaks Eesti saavutada kliimaneutraalsuse? Terevisioon, 28. august 2019
Eestimaa Looduse Fondi kliimaekspert Piret Väinsalu räägib kliimaneutraalsusest ning rahvaalgatusest "Kliimaneutraalne Eesti aastaks 2035".

Narva energeetikud loobusid kolmapäevaks kavandatud piketist. ERR, 27. august 2019
Narva energeetikute ametiühing jätab ära kolmapäevaks kavandatud kärbete-vastase piketi Tallinnas, põhjendades loobumist valitsuse sammudega energeetikas kogunenud probleemide lahendamiseks.

Trump G7 kliimateemalisele arutelule kohale ei ilmunud. Delfi, 27. august 2019
USA president Donald Trump ei ilmunud G7 tippkohtumisel Prantsusmaal kliimateemalisele arutelule ja jättis oma tooli tühjaks. Arutati, kuidas aidata kaasa metsatulekahjude kustutamisele Amasoonias ja kuidas vähendada süsiniku õhku paiskamist.

Aab andis Auvere õlitehasele rohelise tule. ERR, 27. august 2019
Riigihalduse minister Jaak Aab andis heakskiidu Auvere külas asuva Õlitehase maa-ala detailplaneeringule, kuhu Eesti Energia kavatseb ehitada juba töötava põlevkiviõlitehase kõrvale veel neli õlitehast ja järeltöötlemiskompleksi. Esialgu on Enefit Energiatootmisel kavas rajada üks õlitehas.

Eesti Energia: enne kliimapoliitika karmistumist tasuvad miljardieurosed õliinvesteeringud end ära. Eesti Päevaleht, 26. august 2019 (tasuline)
Põlevkiviõli eelrafineerimistehas kasvataks Eestis tarbitava maagaasi hulka hoobilt poole võrra.

Taavi Aas panustaks raha õlitootmisse. Postimees, 26. august 2019 (tasuline)
​Majandus- ja taristuministri Taavi Aasa (KE) kinnitusel vähendab põlevkivienergeetika üleminek õlitootmisele Eesti Energia CO2-heidet 40 protsenti, samuti ei pruugi põlevkivielektri konkurentsivõimele hoobi andnud CO2-kvoodi hind olla ministri hinnangul aastal 2030 kõrgem kui praegu.

Amazonas kõrvetab suurt poliitikat. Postimees, 24. august 2019 (tasuline)
Nii teadlased kui ka keskkonnaorganisatsioonid süüdistavad Amazonase vihmametsa ennenägematutes põlengutes Brasiilia uue presidendi Jair Bolsonaro poliitikat, president ise “kahtlustab” sadade tuhandete hektarite süütamises keskkonna-MTÜsid.

Helme: Eesti Energia peab andma riigile kasumit. ERR, 23. august 2019
Rahandusminister Martin Helme ütles reedel, et riigi äriühing Eesti Energia peab lisaks energiajulgeoleku tagamisele olema kasumlik ettevõte, mille kõik tegevusvaldkonnad on ka iseseisvalt kasumis. Helme märkis ka, et ei pea mõistlikuks põlevkivienergeetikast väljumist.

Helme: riik viib Enefit Greeni börsile lähiaastatel. Ärileht, 23. august 2019
Rahandusminister Martin Helme sõnul on riigil plaan viia lähiaastatel läbi Enefit Green aktsiate avalik pakkumine ning börsil noteerimine.

Andrus Karnau: põlevkivi liigub minevikku. Lääne Elu, 23. august 2019
Värske uudis kõneleb, et valitsuse liikmed leppisid kokku: Eesti Energia peab oma põlevkivielektrijaamu vähemalt kolm aastat töös hoidma. Kui palju see riigikassale maksma läheb, pole teada.

Rene Tammist: kliimakatastroofi vältimine nõuab otsustavat tegutsemist. Metsamajandusuudised, 23. august 2019
Rahvusvaheline teadlaste kogukond on selgelt üksmeelel nii inimtekkelises kliimamuutustes kui ka selles, et aega heitmete vähendamiseks on jäänud väga napilt, mis nõuab kiiret tegutsemist ka OECD riikidest kõige süsinikumahukama majandusega Eestilt, kirjutab endine ettevõtlusminister Rene Tammist.

Mihkel Kangur: kliimaaruteludest, vajadustest ja tahtmistest. ERR, 23. august 2019
Kuna looduse toimimise üldine printsiip on, et mitte midagi ei raisata, siis sellesse ei mahu pretsedenditult ressursse laristav liik, kirjutab Mihkel Kangur.

Kaur Maran: vett hägustavad jaanalinnud. Postimees, 23. august 2019
Täiuslikus maailmas peaksid rahva mandaadi saanud valitsejad otsuste langetamisel ja elluviimisel tuginema teadmistele, mida targad teadlased ja uurijad välja on selgitanud. Valima võimalikult vähe saastavad energiaallikad, lubama suuremaid arendusi vaid kohtades, kus see kohalikku keskkonda minimaalselt kahjustab jne.

Peep Siitam: (energia)peituse anatoomia. Äripäev, 22. august 2019 (tasuline)
Elektrienergiaga seotud väljakutse ei ole niivõrd tehnoloogiline, kuivõrd kinni meie suhtumises, kirjutab Energiasalv Pakri OÜ juhatuse liige Peep Siitam.

Riigikogu esimees Põlluaas: põlevkivijaamade sulgemine on täiesti mõeldamatu. Põhjarannik, 22. august 2019 (tasuline)
Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) rääkis intervjuus Põhjarannikule, miks tuleb põlevkivienergeetikaga jätkata, mida ta arvab riiklikust Ida-Virumaa programmist ja kuidas on olla valitsuskoalitsioonis Eesti suurima liberaalse erakonnaga olukorras, kus EKRE pidevalt vastandub liberaalsele maailmavaatele.

Inimtekkelist kliima soojenemist ennustati juba enam kui sada aastat tagasi. Maaleht, 22. august 2019 (tasuline)
Märgid, mis on talletunud Antarktika jääkilpi, näitavad, et ilmastik on viimaste sadade tuhandete aastate jooksul kõikunud päris palju, aga ei ole kunagi varem nii järsult soojenenud.

Peaminister Ratas arutas noortega kliimamuutuste vastu võitlemist. Pealinn, 21. august 2019
"Nendele küsimustele vastuste leidmine on määrava tähtsusega meie praeguste ja tulevaste põlvkondade jaoks. Mul on väga hea meel, et ka meie noored nii aktiivselt nende küsimuste vastu huvi tunnevad," ütles peaminister Jüri Ratas.

Taastuvenergeetikud: puidu põletamisega lahendatakse sotsiaalprobleeme. Postimees, 21. august 2019 (tasuline)
Majandusminister Taavi Aas (KE) saatis kooskõlastusringile eelnõuks vormunud Ida-Virumaa päästeplaani. Muudatustega tehakse põhjalikult ümber see, kuidas riik taastuvenergiaettevõtetele toetust maksab, Eesti Energia Narva elektrijaamad saavad aga võimaluse hakata suuremas mahus puitu põletama.

Island mälestas esimest kliimamuutuste tõttu kadunud liustikku. Postimees, 19. august 2019
Island avas eile mälestustahvli esimesele kliimamuutuste tõttu kadunud liustikule, teadlased hoiatavad, et saarel ähvardab sama saatus veel umbes 400 liustikku.

Metsatööstus: biomassi kasutus Narvas väärindaks väheväärtuslikku metsa. ERR, 19. august 2019
Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu (EMPL) hinnangul võiks toetada Narva elektrijaamades taastuvenergia tootmist puidu põletamise teel kuni 500 000 tihumeetri mahus; see looks võimaluse majandada madala majandusliku väärtusega metsasid ja uuendada neid väärtuslikumate puuliikidega.

Raul Kirjanen: metsamajandamine peaks algama riigi energiapoliitikast. Metsamajandusuudised, 19. august 2019
Vanarahvas ütleb, et rege rauta suvel – nii on ka paras aeg rääkida soojusenergiast just suvel. Paras aeg on rääkida ka metsamajandamisest. Oma mõtted neil teemadel ütles välja Graanul Invest ASi juht Raul Kirjanen.

Mihkel Kunnus: keskkonnaküsimuses hakkab konservatiivsus tähendama utopismi. ERR, 19. august 2019
Mihkel Kunnus võtab omalt poolt kokku viimase aja kliimadebati teemad ja toob esile mõned levinumad mõttekäigud, millega keskkonnaaktivismile vastandutakse.

Juhan Parts: loobume põlevkivist, kui see otsa saab. Postimees, 18. august 2019
Endine peaministe ja pikaaegne majandusminister ning praegune Euroopa Kontrollikoja liige Juhan Partsütles otseintervjuus Postimehele, et põlevkisist loobuda kergekäeliselt ei saa, sest keegi ei tea, mis on uued tehnoloogiad ning mitte keegi ei julge ka lähipiirkonnas investeerida uutesse võimsustesse.

Fotod: kliimaaktivist Greta Thunberg alustas Inglismaalt merereisi USA-sse. Postimees, 14. august 2019
Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg alustas kolmapäeval Suurbritanniast Plymouthist keskkonnasäästlikul jahil teekonda üle Atlandi ookeani USA-sse.