Olulisemad sündmused ja meediakajastused: juuni II


Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Õlitehase ehitusloa peatamise rahvaalgatus
Rahvaalgatusega pöördutakse Eesti Vabariigi valitsuse poole palvega peatada uue Enefit282 õlitehase ehitusluba ja riigipoolne toetus selle ehitamisele.

Uudised ja arvamuslood meedias

Lõviosa keskkonnatoetusest läheb õlitööstusele. Põhjarannik, 30. juuni
Enefit Energiatootmise õlitööstuse rehvipurustusliini jaoks eraldati pool miljonit eurot, ülejäänud 39 Ida-Virumaa projekti saavad kokku 395 000 eurot.

Aleksei Jevgrafov: Ida-Virumaad üleöö roheliseks ei võõpa. Postimees, 29. juuni
Põlevkivitööstuse läbimõtlemata sulgemine põhjustaks Ida-Virumaal suure sotsiaalse katastroofi, kirjutab Narva linnapea Aleksei Jevgrafov.

JUHTKIRI Ida-Virumaa päästeinglid ÕÜM ja ÕUF. Põhjarannik, 29. juuni
Tegelikult on Euroopa Liidu õiglase ülemineku mehhanismi (ÕÜM) ja õiglase ülemineku fondi (ÕÜF) mõiste juba mõnda aega ladestunud poliitikute sõnavarasse. Kui tulevad jutuks Ida-Virumaaga seotud probleemid, millele kohe konkreetset lahendust pakkuda ei osata, siis on hea käia välja, et sellega tuleks tegelda õiglase ülemineku käigus ja selle raha eest.

Madis Vasser: Ida-Virumaa õiglase ülemineku esimene samm. Põhjarannik, 27. juuni
Kui ma 19. juunil Kohtla-Järve kultuurikeskusesse jõudsin, oli Ida-Virumaa õiglase ülemineku protsessi tutvustamine juba alanud. Hilinesin, sest tulin pealinnast ja bussiga. Lisaks niigi hõredale graafikule oli koroonakriis ilmselt väljumisi veelgi harvemaks teinud.

Tarmo Soomere kliimamuutustest: „Eestil on vedanud, aga peame vaatama maailma laiemalt. Igaühe panus loeb.“. Õhtuleht, 26. juuni
Rehkendused näitavad, et kuigi mõni regioon võib kliimamuutustest palju võita, saab inimkond tervikuna palju kahju. „Eriti palju saab kahju loodus. Ühe liigi tekkimiseks, olgu ta taim või loom või putukas, kulub tohutult aega – sadu põlvkondi. Aga välja sureb liik ühe põlvkonna jooksul. Nad tekivad aeglaselt, aga kaovad kiiresti,“ räägib Eesti teaduste akadeemia president, mereteadlane ja matemaatik Tarmo Soomere. Igaühe panus loeb. Seda on võimalik kokku arvutada.

Kaja Tael: kust tuleb Euroopa Liidu rohelepe ja milles me kokku lepime. ERR, 22. juuni
Majanduskriisist väljumisel oleks tark silmas pidada, et kui taastumine ei arvesta rohepöörde vajadusi, siis pole see õige taastumine, kirjutab Kaja Tael algselt Riigikogu Toimetistes ilmunud kommentaaris.

Tõnu Palm: Saksamaa roheline U-pööre. ERR, 22. juuni
Pariisi kliimalepe näitas, et rohepööre ei tule kergelt. Saksamaa majanduse taastumispakett sisaldab arvestatavaid investeeringuid rohepöördesse ja kliimaneutraalsesse majandusse, millest saab pikemaajalisem trend terves Euroopas, kirjutab Tõnu Palm.

1267 inimest toetavad Niilusoo raba kaitse alla võtmist. Bioneer, 18. juuni
Esmaspäeval, 15. juunil andis Viljandimaal tegutseva looduskaitseühingu MTÜ Niilusoo esindus Viljandi vallavalitsusele pidulikult üle 1267 inimese allkirja. Nii osutati vallajuhtide tähelepanu asjaolule, et Kolga-Jaani piirkonna kogukond ning Eesti laiem üldsus on järjekordse turbakaevanduse rajamise vastu.

Teadusuuring kaardistab põlevkivist loobumise mõju Ida-Virumaal. Maa Elu, 17. juuni
Algas teadusuuring, mille raames kaardistatakse põlevkivist loobumise mõjutegurid Ida-Virumaa elanikele. Uuringu raames püütakse saada selgust, kas Euroopa Liidu ambitsioonikas kliimapoliitika toob Ida-Virumaal kaasa töötuse ja sotsiaalsed probleemid.

Uljaste järve kaitsjad väljendasid inimketis vastuseisu põlevkiviuuringutele. Põhjarannik, 16. juuni
Suviselt soojal pühapäeval kogunesid sajad loodusesõbrad, et meelt avaldada Uljaste järve kaitseks ning hoida ära selle läheduses Kiviõli Keemiatööstuse soovitavad põlevkiviuuringud, millele on vastu ka Lüganuse vallavalitsus.

Maive Rute: keskpangas rohetab. Sakala Postimees, 16. juuni
Panganduses rohetab ja mitte ainult kommertspankades, vaid ka riikide keskpankades. Sellest kevadest on Eesti Pank globaalse haardega keskpankade rohevõrgustiku (Network for Greening the Financial System, NGFS) liige. NGFS, millele pani aluse väike arv Euroopa entusiaste, on vähem kui kolme aastaga kasvanud ülemaailmseks finantssektori suunamudijaks, koondades 66 keskpanka ja 12 vaatlejaliiget.