Olulisemad sündmused ja meediakajastused: mai II

15. mail toimus õiglase ülemineku kaasamisteemaline veebiseminar, mille esitlustega ja esitluste salvestustega saab tutvuda siin. 20. mail toimus roheplaani virtuaalne ümarlaud, mille esitlustega ja esitluste salvestustega saab tutvuda siin.

Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Lageraied Ajalukku Rongkäik, 18. juunil Tallinnas
Riigikontroll* tuvastas juba 2010. aastal oma auditis, et Eestimaa metsa ei majandata jätkusuutlikult. Vabariigi valitus sellest auditi tulemusest ei ole hoolinud ning aastaks 2020 oleme jõudnud olukorda, kus valituse ning ametnike korrumpeerumist enam isegi ei üritata varjata. Süsteem ei saa toimida ilma inimesteta. Kui süsteem hävitab looduskeskkonda, siis peab sellele vastu hakkama.

Veebiseminar “Mina ja Kliima”, igal reedel kell 12, kuni 26. juunini
Neljateistkümnel järjestikusel reedel avavad kliimamuutuse ja inimeste tegevuse vahelisi seoseid oma ala eksperdid, professorid ja teadlased. Seminarid on avatud: küsi küsimusi, too välja eriarvamusi või astu diskussiooni. Võid kindel olla, et lahkud targemana kui tulid.

Uudised ja arvamuslood meedias


Juhtkiri: oleme roherongile hilinemas. Postimees, 31. mai
Millise tee me kriisist väljudes valime ja millise kütuse jõul liigume, see otsustab, kas istume veduris või viimases vagunis.

Madis Tilga: kliimamuutuste vaktsiin. ERR, 29. mai
Suur küsimus on see, kuidas ja millisesse vormi taastada elukorraldus ja majandus juba pisut raugeva COVID-19 pandeemia laines, kirjutab Madis Tilga.

Keemiatööstus ohustab Uljaste järve. Virumaa Teataja, 29. mai
Kiviõli Keemiatööstuse soov Uljaste järve naabruses põlevkivi kaevandamise võimalusi uurida on sealse kandi rahvast kõvasti ärritanud. Järve lähistel elavad inimesed on mures kauni veekogu saatuse pärast.

Johanna Maria Tõugu: ehk paneb kohus valitsusele aru pähe. Eesti Päevaleht, 28. mai
Eestis pole pikka keskkonnateemaliste kohtuasjade ajalugu. Juba sellepärast on keskkonnaühenduste samm anda Ida-Virumaale plaanitav kiviõlitehas kliimaeesmärkide rikkumise tõttu kohtusse (mis selle eile menetlusse võttis) väga kiiduväärt, kirjutab erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Johanna Maria Tõugu.

Valitsus kiitis heaks vedelkütuse erimärgistamise seaduse muudatused. Postimees, 28. mai
Valitsus võttis vastu vedelkütuse erimärgistamise seaduse muudatused, millega lubatakse põlevkivi kaevandavatel ettevõtetel kasutada kaks aastat eriotstarbelist diislikütust.

Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba. Postimees, 27. mai
Tartu halduskohus võttis menetlusse noori kliimaaktiviste ühendava Fridays For Future Eesti kaebuse Eesti Energia uue õlitehase ehitusloa tühistamiseks, kuid jättis rahuldamata ühenduse esialgse õiguskaitse taotluse.

Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse. Postimees, 27. mai
Viiruspuhang tõukas kliimakriisi põletavaimate probleemide esikohalt hoobilt kõrvale ja andis hoogu üleskutsetele unustada rohelisse tulevikku investeerimine, et pühenduda hoopis vana majanduse kiirele kriisijärgsele ülesehitamisele. Esile on kerkinud küsimus, kas pandeemia võib tähendada Euroopa ambitsioonikast rohelisest kokkuleppest loobumist.

Kas koroonakriis on maailma lennuliinide rohemuutuse kiirendi? Eesti Päevaleht, 26. mai
Üle maailma otsivad valitsused võimalusi hädas lennufirmade päästmiseks. Ent analüütikud ja aktivistid ütlevad, et nüüd on õige aeg võtta poliitiliselt käsile lennundustööstuse põhjustatud kliimaoht.

Raport: energiakoostöö Balti riikide, Poola ja Soome vahel jätab soovida. ERR, 26. mai
Balti riigid, Soome ja Poola ei tee piisavalt koostööd, et tagada oma energeiajulgeolekut ning edendada rohelist üleminekut, leiavad Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) raporti koostanud eksperdid.

Kohus võttis menetlusse kliimaaktivistide õlitehase vastase kaebuse. Postimees Majandus, 26. mai
Tartu halduskohus võttis menetlusse noorte kliimaaktivistide Fridays For Future Eesti kaebuse Eesti Energia uue õlitehase ehitusloa tühistamiseks, kuid jättis rahuldamata ühenduse esialgse õiguskaitse taotluse.

Estonia kaevandus pakib end osaliselt kokku. Põhjarannik, 26. mai
Kulude kokkuhoidmiseks ajal, mil põlevkivi vajadus on järsult vähenenud, jätkab Estonia kaevandus põlevkivi kaevandamist vaid idatiivas. Töökohtade uut koomaletõmbamist esialgu plaanis pole.

Lüganusel kogub tuure põlevkivisõda. Põhjarannik, 26. mai
Kiviõli Keemiatööstuse soov Uljaste järve lähistel põlevkivi kaevandamise võimalikkust uurida on kohaliku kogukonna tagajalgadele ajanud.

SELETAJA: kuidas rohelepe Euroopa uueks tahab muuta? Postimees Maailm, 22. mai
Mullu detsembris esitles Euroopa Komisjon Euroopa rohelise kokkuleppe nimelist tegevuskava, mille elluviimisel peaks Euroopast saama esimene kliimaneutraalne maailmajagu.

Uuring: kliimamuutus muudab Antarktika roheliseks. Postimees Heureka, 20. mai
Osa Antarktika poolsaarest muudab peatselt värvust seoses vohavatest vetikatest põhjustatud «rohelise lumega», mis võib üleilmse temperatuuritõusu korral veelgi enam levida, selgub kolmapäeval avaldatud uuringust.

Ahtme õlitehase vastu võitlejad ei saanud riigikogult lisatuge. Põhjarannik, 19. mai
Ahtmesse õlitehase rajamise vastu võitlejad ei saanud riigikogu keskkonnakomisjonilt lisatuge, sest komisjon tõdes, et tegu on kohaliku omavalitsuse pädevusse kuuluva teemaga.

Margot Roose: ei lase viiruse varjus kliimaeesmärke kaaperada! Nõuame radikaalset rohepööret. Eesti Päevaleht, 17. mai
Maailma mõjukad on jagunenud kahte leeri: osad kibelevad normaalset elu taastama, teised ärgitavad kriisijärgselt maailma muutma ja mitte naasma endise elu juurde.

Kliimateadlane seletab: pandeemia 3 positiivset ja negatiivset mõju kliimamuutustele. Postimees Heureka, 17. mai
Kuigi koroonapandeemiaga on kaasnenud mitmeid võimalusi kliimamuutuste ohjeldamiseks, on samas võimalik ka täielik tagasiminek, kirjutab kliimateadlane Annela Anger-Kraavi.

Narva-Jõesuu linn on sattunud krahhi äärele. Põhjarannik, 14. mai
Seoses põlevkivi kaevandamise vähenemisega kahanenud maksude laekumisega ja kasvava tööpuudusega pole Narva-Jõesuu linnal ilma riigi rahalise toetusega võimalik täita omavalitsusele seadusega pandud ülesandeid, teatas linnapea Maksim Iljin vabariigi valitsusele ja mitmetele ministreeriumidele saadetud pöördumises.  

Teadlased: merepind tõuseb seniarvatust kiiremini. Delfi Forte, 13. mai
Värsked teaduslikud hinnangud merepinna eelseisvale tõusule annavad mõista, et probleem on tõsisem kui seni arvati, selgub teadusajakirjas Climate Atmospheric Science ilmunud uurimusest.