Olulisemad sündmused ja meediakajastused: märts II


Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Veebinar “Mina ja Kliima”, igal reedel kell 12, kuni 26. juunini
Neljateistkümnel järjestikusel reedel avavad kliimamuutuse ja inimeste tegevuse vahelisi seoseid oma ala eksperdid, professorid ja teadlased. Seminarid on avatud: küsi küsimusi, too välja eriarvamusi või astu diskussiooni. Võid kindel olla, et lahkud targemana kui tulid.

Uudised ja arvamuslood meedias

Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge. Postimees, 28. Märts (tasuline)
Valitsus annab Eesti Energiale 125 miljonit eurot, et energiahiid saaks ehitada uue põlevkiviõlitehase. Rohelised ja opositsioon leiavad, et selline otsus on vastutustundetu ja raha võinuks suunata pigem töötukassa palgatoetuseks.

Noorteühendused mõistavad valitsuse 125-miljonilise rahasüsti Eesti Energia õlitehasesse hukka: peatage see! Ärileht, 28. märts
Siinsed noorteorganisatsioonid pöörduvad valitsuse poole, et nad ei teeks tänastes tingimustes Eesti Energia õlitehase ehitusse 125-miljonilist rahasüsti.

Teadusühendused: põlevkivitehase rajamine kriisiolukorras on vastutustundetu ja kahjulik. Postimees Heureka. 27. märts
Valitsuse kiirustades tehtud otsus eraldada 125 miljonit eurot põlevkiviõlitehase rajamiseks on Eestile kahjulik ja ei aita kaasa liikumisele väiksema keskkonnamõjuga energiatootmise poole, teatasid täna Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ja Teaduskoda.

Uue õlitehase toetamine on vastutustundetu, leiavad keskkonnaühendused ja opositsioon. Rahageenius, 27. märts
Eestimaa Looduse Fond, Eesti Roheline Liikumine ja Keskkonnaõiguse Keskus andsid ühises avalduses teada, et otsus on Eesti tuleviku suhtes vastutustundetu.Praegu ei ole paslik teha üliriskantseid investeeringuid suure kliimamõjuga valdkonda, mille majanduslik perspektiivikus on pandeemiast tulenevalt, ent ka üldisemas plaanis küsitav, leiavad keskkonnaühendused.

Valitsus andis Eesti Energiale rohelise tule uue õlitehase ehituseks. ERR, 27. märts
Valitsus andis reedel istungi otsusena rahandusminister Martin Helmele volitused Eesti Energia omakapitali suurendamiseks rahalise sissemaksena 125 miljoni euro ulatuses. See võimaldab Eesti Energial uue Enefit280 õlitehase rajamist.

Taastuvelektri vähempakkumise 17 osalejat pakkusid viie GWh mahu kolmekordselt täis. ERR, 23. märts
Eelmisel nädalal lõppenud Eesti esimesel taastuvelektri vähemapakkumisel viie GWh taastuvelektri ostmiseks aastas osales 17 pakkujat, kelle kogupakkumised ületasid saada olnud mahtu kolmekordselt.

Kuidas muuta oma käitumist ja kuhu annetada, et tõhusalt oma süsinikujälge vähendada. Rohegeenius, 23. märts
“Mitmete kanalite kaudu jagatakse erinevaid soovitusi, kuidas võib enda elustiili kliimasõbralikumaks kujundada. Olgu selleks LED-lampide kasutamine, kilekottide vältimine või auto asemel rattaga liiklemine. Siiski jääb sageli mainimata nende meetmete reaalne mõju. Tarkade valikute tegemiseks on olulised analüütiline mõtlemine ja arvud,” kirjutab Ville Sokk Efektiivne Altruism Eesti MTÜ-st.

Müüte murdev noorus: kliimaaktivist Kertu Birgit Anton. Edasi, 21. märts
Veider, kuidas noorus on aegade algusest olnud hukas, ent ometi on noorte värske pilk see, mis lõpuks leiab lahenduse vanale ja väsinud probleemile, mida on põlvkondade kaupa edasi pärandatud. “Noori” tuleb kuulata, sest nemad märkavad murdmist vajavaid müüte, millega “vana” silm mugandunud on. Artiklisarjas “Müüte murdev noorus” tutvustame viie tulevikutegija mõttemaailma. Sarja teises osas jagab oma mõtteid kliimaaktivist Kertu Birgit Anton.

Iti Aavik: tõestasime, et suudame maailma ootamatult välja lülitada. Teeks nüüd järgmisena sama kliima päästmiseks! Eesti Päevaleht, 20. märts (tasuline)
Olen töötanud aastaid eesmärgiga tõsta inimeste teadlikkust kestlikumast maailmast. Kokkuvõtvalt oleme püüdnud erinevatel viisidel rääkida sellest, et meil ei ole planeeti B, et meie ressursid saavad otsa ja on seejuures ebaõiglaselt jaotatud. Et kliima muutub ja võime 50 aasta pärast seista olukorra ees, kus Saksamaa on muutunud kõrbeks, kirjutab arengukoostöö ümarlaua projektijuht Iti Aavik.

Eesti Energia tahab Paikuse osavalda tuuleparki rajada. Ärileht, 20. märts
Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green esitas Pärnu linnale taotluse eriplaneeringu algatamiseks, et alustada keskkonnamõjude hindamist ning selgitada välja, kas Pärnu linnast ligikaudu 20 kilomeetri kaugusel Paikuse osavallas asuv soine ala on sobiv tuulepargi rajamiseks.