Olulisemad sündmused ja meediakajastused: november II

Eestis mõõdeti 14. novembril soojarekord. Kindlasti ei jää see viimaseks - isegi kui homme toimuks murrang ökoloogilise maailmavaate suunas, on meil kukil möödunud aastakümnete emissioonid, mille mõju me alles praegu tasapisi tundma hakkame. Mis muidugi ei tähenda, et murrang ei võiks toimuda - otse vastupidi, see on möödapääsmatu. Milliseid samme saame võtta, et protsessi kiirendada? 12. novembril käisid mitmed meist Riigikogu keskkonnakomisjonis tutvustamas rahvaalgatust Kliimaneutraalne Eesti aastaks 2035 (video). Kohtumisel esinenes ka SEI Tallinn, kelle hiljutisel analüüsil spekuleerides võib väita, et elektri- ja soojatootmise kontekstis oleks varasem kliimaneutraalsus saavutatav, transpordis peab aga mõtlema kastist välja, kui tahaks praegust autostumise taset säilidata. Ja see oli ka meie sõnum - peame muutma oma eeldusi tuleviku elukorralduse suhtes, muidu me seda võrrandit ära ei lahenda. See eeldab aga julget pealehakkamist, mistõttu on mul hea meel kutsuda kõiki võrgustiku liikmeid 29. novembri suurtele kliimastreikidele Tallinnas, Tartus ja Pärnus - #kuidastejulgete

- Madis Vasser, Eesti Roheline Liikumine

Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Kliimastreik #kuidastejulgete Tallinnas, Tartus ja Pärnus 29. novembril
Kuidas te julgete hävitada meie tulevikku?” küsis Greta Thunberg 23. septembril ÜRO kliimakonverentsil. Seda sama tahame teada ka meie Eesti poliitikutelt. Ühine meeleavaldusega 29. novembril kell 12.00. Peetakse kõnesid ja on vaba mikrofon.
Kliimastreik Tartus ja Pärnus.

Uudised ja arvamuslood meedias

Koalitsioon peab Kallase kliimaideid kaalumisväärseks. ERR, 21. november
Valitsuserakonnad nõustuvad opositsioonilise Reformierakonna juhi Kaja Kallase mõnede ideedega süsinikuneutraalsest majandusest ja viitavad, et Kallase ettepanek Eesti Energia taastuvenergia osa erastamisest on ka koalitsioonilepingus. Põlevkiviõli rafineerimistehase rajamise otsus tehakse aga kevadel valmiva analüüsi põhjal.

Katri Raik: "Usku Ida-Virusse ei tohi kunagi kaotada". Põhjarannik, 21. november (tasuline)
Oktoobrikuu lõpul toimunud Ida-Virumaa arenguseminaril osalenud olid esimesed, kes kuulasid tuliuut ülevaadet Eesti arengustsenaariumitest.

Keit Pentus-Rosimannus: kliimaneutraalsus on Eesti järgmine suur eesmärk. ERR, 20. november
Nii nagu kunagi keskendusime digiriigi arendamisele, nii peaks järgmisel kümnel aastal põhitähelepanu minema keskkonnakoormat kahandavale tehnoloogiahüppele, kirjutab Keit Pentus-Rosimannus.

MIS SAAB HOMME? Meil pole aega oodata, kuni kliimastreikijatest saavad kliimateadlased. Eesti Päevaleht, 19. november (tasuline)
Küll meie juba õpime, aga teie, täiskasvanud, kuulake niikaua teadlasi ja tegutsege!

VIDEO! Lauri Tammiste: kliimaneutraalsuse saavutamine olemasolevate kuluefektiivsete lahendustega on reaalne. Pealinn, 19. november
Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskuse juhataja Lauri Tammiste sõnul pole vaja kliimaneutraalsuseni jõudmiseks täiesti uusi tehnoloogiaid, vaid selle eesmärgi saavutamisel saab olulisel määral kasutada olemasolevaid kuluefektiivseid lahendusi.

Keskkonnakomisjon arutas kliimamuutustega seotud tegevuskava. Riigikogu, 19. november
Riigikogu keskkonnakomisjoni tänasel istungil kuulati ära ülevaade valmivast riiklikust energia- ja kliimakavast aastani 2030. Komisjoni istungil andsid informatsiooni vastutavate ministeeriumide esindajad.

Keit Pentus-Rosimannus: valitsuse kliimakava tuleb ümber teha. Äripäev, 18. november (tasuline)
Värske kliimakava eelnõu ei näe ette uut tehnoloogiahüpet ega kliimaneutraalsele majandusele üleminekut, vaid hoopis taastuvenergia eesmärgi vähendamist, kirjutab riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Keit Pentus-Rosimannus.

Raport: kliimamuutuste mõju saab tundma iga laps. ERR Novaator, 18. november
Kliimamuutused mõjutavad juba praegu mitmel erineval moel inimeste tervist, järeldab ajakirjas The Lancet ilmunud raportis enam kui sajast teadlasest koosnev töörühm. Seni nähtud temperatuuritõusu jätkudes võivad elada praegu sündivad lapsed veel kolm kraadi soojemas maailmas.

Kaja Kallas: põlevkivisse jätkuv investeerimine pole mõistlik. ERR, 14. november
Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles partei 25. sünnipäeva galaõhtul peetud kõnes, et jätkuv investeerimine põlevkivisse pole mõistlik ning 600 miljoni euro paigutamine põlevkiviõli rafineerimistehasse ei too Eestile kasu.

VAATA JÄRELE | Maaülikoolis toimuval konverentsil keskenduti taastuvenergia rollile kliimamuutuste leevendamisel ja innovatsioonile ettevõtluses. Delfi TV, 14. november
Eesti Maaülikool koostöös Eesti teadusagentuuri ja Eesti Taastuvenergia Kojaga korraldab iga-aastast taastuvenergia konverentsi Taastuvate energiaallikate uurimine ja kasutamine (TEUK). Sel aastal keskenduti taastuvenergia rollile kliimamuutuste leevendamisel ning innovatsioonile ettevõtluses.

Thunberg: Trumpi äärmuslikkus avab kliimamuutuse osas inimeste silmi. Postimees, 13. november
Rootsi teismelise kliimaaktivisti Greta Thunbergi sõnul on USA presidendi Donald Trumpi kliimamuutuse salgamine sedavõrd äärmuslik, et see on andnud hoogu liikumisele planeedi soojenemise pidurdamiseks.

Aleksei Lotman: metsasõnumite tõlgendamise nõksud. Postimees, 8. november (tasuline)
Kõrvalolevas loos kirjutab pikaaegne metsade kaitsja Rainer Kuuba demagoogiast, millega meid üritatakse veenda suure raiemahu kliimasõbralikkuses. Üks eriti markantne näide ilmus hiljuti Delfi Ärilehes, kirjutab Aleksei Lotman.

Rainer Kuuba: kuidas puiduga kliimat veel kuumemaks kütta. Postimees, 8. november (tasuline)
Miks metsaraie ja puidu põletamine elektritootmiseks keskkonna süsinikujalajälge ei vähenda, vaid hoopis suurendab, kirjutab erametsaomanik, diplomeeritud metsamajandaja ja maastikuökoloog Rainer Kuuba (Elurikkuse Erakond).

Kaljulaid: energiajulgeolek ja kliimaneutraalsus toetavad üksteist. Postimees, 8. november
Riigikaitse nõukogu arutas seda, kuidas mõjutab Eesti energiajulgeolekut liikumine süsinikuneutraalse energiamajanduse poole, president Kersti Kaljulaidi hinnangul toetavad energiajulgeolek ja kliimaneutraalsus üksteist.

Valitsus tegi kliimaplaani, kuid jookseb metsaraiumise kavadega kolmes suunas amokki. Eesti Päevaleht, 7. november (tasuline)
Ministeerium laseb arutada metsaraiumise koguste plaane, mis ei käi kokku ministeeriumi teise plaaniga.

Sander Jahilo: kuhu ladustada CO2? Ehitusuudised, 7. november (tasuline)
Riik ei tohiks teha suuri heitmeid kasvatavaid investeeringuid ja panna samal ajal põhivastutust kliimaneutraalsusesse investeerimisel erasektorile, kirjutab Greenline House’i projektijuht ja keskkonnaekspert Sander Jahilo.

Eesti keskkonnaühendused soovivad ambitsioonikamat kliimakava. Rohegeenius, 7. november
Üksteist Eesti keskkonnaühendust saatsid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile ning Keskkonnaministeeriumile põhjalikud ettepanekud, täiendamaks Euroopa Komisjonile saadetavat riiklikku energia- ja kliimakava 2030.

Tuuleparkidele tehakse tee vabaks: riik ostab uue radari. Postimees, 7. november
Valitsus otsustas tänasel kabinetiistungil teha vajalikud investeeringud Kirde-Eesti õhuseirevõimekuse parandamiseks, et Virumaale saaks kõrgusepiiranguta tuuleparke rajada.