Olulisemad sündmused ja meediakajastused: oktoober I


Lähenevad sündmused ja olulised algatused

Baltimaade ühendused kutsuvad peaministreid üles ELi kliimaambitsiooni suurendama
12. oktoobril pöördusid üle 50 ühenduse kolmest Balti riigist oma peaministrite poole seoses läheneva Euroopa Ülemkogu istungiga käimasoleva nädala lõpus, kutsudes neid üles toetama Euroopa Liidu kliimaeesmärgi tõstmist 2030. aastaks vähemalt 65 protsendini.
Üleskutset saab lähemalt lugeda siit.

Õlitehase ehitusloa peatamise rahvaalgatus jõudis majanduskomisjoni
Kodanikud pöördusid Eesti Vabariigi valitsuse poole palvega peatada uue Enefit282 õlitehase ehitusluba ja riigipoolne toetus selle ehitamisele. Algatus on tänaseks jõudnud majanduskomisjoni.

Aktivisiooni sügislaager: visioon ja väärtused. 22.-25. oktoobril Mokko maahotellis Jõgevamaal
Aktivisiooni eesmärgiks on kokku tuua erineva tausta, elukogemuse ja vaadetega noored (eelkõige kuni 30. a), kes soovivad keskkonnasõbralikumat elukeskkonda nii homseks kui aastaks 2030.

Päevade jooksul liigutakse samm-sammult oma isiklikest väärtustes ühise visioonini, et tegutseda sihipäraselt, visiooni silmas pidades ning liikudes tuleviku poole, mida soovime. Seda kõike mänglevalt, naudeldes teekonda ning veetes mõnusalt aega.

Osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine. Üritust korraldab Eesti Roheline Liikumine.

Uudised ja arvamuslood meedias

Hüvasti, kliimaeesmärgid! Tere, autod! Valitsus leiab, et ühissõidukitega tööl käijate hulk ei peakski suurenema. Eesti Päevaleht, 13. oktoober
Järgmise aasta riigieelarves seatud sihid on tõsises vastuolus kliimaeesmärkidega. Isiklike sõiduautode kasutamisest tuleb suurem osa Eesti transpordi kasvuhoonegaaside heitkogusest.

Jaanus Villiko: kui ausad me julgeme olla? Põhjarannik, 10. oktoober
Ida-Virumaa keeb ja kobrutab! Viiruse tõttu segipaisatud igapäevaelu kõrval kulgevad õiglase ülemineku protsess ning põlevkivitööstuse kokkutõmbumine.

Kopsuvähk kimbutab kõige sagedamini põlevkivitööstuses töötavaid mehi. Novaator, 8. oktoober
Aastatel 1992–2015 haigestusid põlevkivitööstuega mehed kopsuvähki oluliselt sagedamini, kui nende muudel tegevusaladel töötavad sookaaslased, selgub Tartu Ülikooli teadlaste uuringust.

Eesti Energia loob Ida-Virumaal hiidfirma. Põhjarannik, 8. oktoober
Eesti Energia moodustab Ida-Virumaal hiidfirma Enefit Power, mille alla lähevad nii põlevkivikaevandused, elektrijaamad kui õlitehased.

Keit Pentus-Rosimannus: kliimamuutused muudavad võitluse ressursside üle NATO-s aina karmimaks. Eesti Päevaleht, 6. oktoober
NATO pöörab üha rohkem tähelepanu kliimamuutuse jälgimisele, analüüsimisele ja selle kohta andmete kogumisele. Eesti peaks võltstagasihoidlikkuseta teemasse sukelduma, et olulisest muutusest mitte kõrvale jääda.

Keskkonnakolumn: Kureeritud keskkonnateadlikkus. Müürileht, 6. oktoober
Millise pildi maalib keskkonnateemadest Eesti meedia? Tuleb välja, et nii teemade valik kui ka nende käsitlemislaad jätab kõvasti soovida, kirjutab Eesti Rohelise Liikumise huvikaitse ekspert Madis Vasser.

Terviseamet hakkab koos Tartu Ülikooliga uurima põlevkivitööstuse mõju Ida-Viru elanikele. ERR, 6. oktoober
Terviseamet kavandab koostöös Tartu Ülikooliga Ida-Viru elanike põhjalikku biomonitooringut, et uurida põlevkivisektori saasteainete mõju inimestele.