Olulisemad sündmused ja meediakajastused: september I

Lähenevad sündmused ja olulised algatused


Matsalu loodusfilmide festival MAFF, 16.-20. septembril Lihulas
Teiste filmide seas leidub nii mõnigi kliimateemaline linateos, toimuvad ka töötoad lastele.

Uudised ja arvamuslood meedias


Äripäeva raadios: Kes võidab roheleppest? Äripäeva raadio, 15. september
15. septembril kell 15.00 saab kuulata Äripäeva raadios saadet „Kasvupinnas“, kus sel korral lahatakse roheleppe teemat.

Rahasadu Ida-Virumaale: rohkem konkreetsust ja vähem tühisõnu. Põhjarannik, 15. september
Poliitikud räägivad juba mõnda aega Ida-Virumaad lähiaastatel ees ootavast rahasajust, mis tähendab Euroopa Liidult maakonda suunatavaid sadu miljoneid eurosid, millele tuleb oma osa lisada ka riigieelarvest. Jutt käib kokku vähemalt 500 miljonist eurost.

Soome eelarve edendab elektrisõidukeid ja ühistransporti. Postimees Maailm, 14. september
Põhjamaades, nagu Eestiski, on alanud tavapärasest vägagi erinev riigi eelarve planeerimine nii tulevaks aastaks kui ka järgnevateks aastateks. Koroonakriis sunnib valitsusi senistes lubadustes ja plaanides korrektiive tegema.

Taavi Veskimägi: kust tuleb elekter tulevikus? Postimees, 14. september
Tulevikuenergeetikas pole keskset kohta põlevkivil ja Venemaa mõju Eesti elektrisüsteemile on kõrvaldatud, kirjutab Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Jaano Martin Ots: maailm nagu meri. Postimees, 14. september
Üleilmset Ameerika unelmat on lisaks majanduskriisi äiksepilvedele hakanud varjutama teisedki tondid. Kapitalistliku õnnemütoloogia alusmüüre murendavad kliimasoojenemise kuumalained, soo-, rassi- ja meelsusrahutuste taifuunid, näljarände üleujutused ning rahvusluspuhangute trombid. Börsid paisuvad, aga reaalmajandus laguneb, maailm tundub uppuvat ja põlevat ühekorraga. Ainus muutumatu suurus on muutus, kuid selle suund on tajutavas tulevikus määramatu.

Sajad miljonid valurahaks ohverdatud töökohtade eest. Põhjarannik, 12. september
Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson kinnitab, et Euroopa Liidu poolt õiglase ülemineku fondist tööstuse ümberkujundamiseks antavad sajad miljonid eurod on Eestis mõeldud vaid Ida-Virumaa elu parandamiseks, mis on kliimaeesmärkide täitmisel põlevkivitööstuse kokkutõmbumise tõttu haavata saanud ja mitu tuhat töökohta ohverdanud.

Tiit Vähi: et üleminek oleks õiglane. Põhjarannik, 10. september
Kui jutt on õiglasest üleminekust taastuvenergiale, räägitakse Eestis muidugi Ida-Virumaast. Üldiselt on selles küsimuses esialgu vähe konkreetsust, info muutub iga päev, kuid tähelepanu keskpunktis on endiselt üks küsimus: kuidas piirkond pärast põlevkivist loobumist ellu jääb?

Maailm pole 140 miljoniks ennustatavaks kliimapõgenikuks sugugi valmis. Eesti Päevaleht, 8. september
Kliima soojenemine sunnib üha rohkem inimesi kodudest põgenema, kuid ükski rahvusvaheline lepe ei tunnista neid pagulasteks.

Keskkonna vilets kvaliteet põhjustab Euroopas enam kui kümnendiku enneaegsetest surmadest. Postimees Tervis, 8. september
Euroopa Keskkonnaagentuur avalikustas täna mahuka raporti «Tervislik keskkond, tervislikud elud» (ingl «Healthy environment, healthy lives»), mis on põhjalikuim hinnang keskkonna ja kliimaga seotud tervisemõjudele Euroopas.

Tarmo Soomere: teadlaste argumendid lammutavad puidu põletamist soosivat maksumüüri. Postimees, 5. september
Euroopa metsavarude kaitsmiseks ja kliimamuutuste aeglustamiseks on tarvis muuta seadusi või vähemalt maksupoliitikat, kirjutab Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.

Kliimahirm on tulnud, et jääda. Eesti Ekspress, 2. september
Kümne tuhande inimese elu võtnud kuumalaine higises leitsakus lubab USA tulevane president asuda võitlusse kliimamuutusega. Suurbritannia peaminister seisab ÜRO ees ja tõdeb, et kliimamuutus on tohutu uus proovikivi maailma jaoks, millega lihtsalt peab tegelema. Kliima teema on kesksel kohal poliitikas ja poliitikud on selgelt ühel meelel, et inimtekkeline kliimamuutus tuleb lahendada.

Tartu sihib energia- ja kliimakavas kõrgeid eesmärke. Tartu Postimees, 1. september
Tartu linnavalitsus saatis volikogule arutamiseks ja avalikule väljapanekule suunamiseks Tartu linna energia- ja kliimakava «Tartu energia 2030» eelnõu, mis annab ülevaate energia tootmisest ja tarbimisest Tartu linnas ning selle mõjust keskkonnale ja kliimale.