Olulisemad sündmused ja meediakajastused: september II


Lähenevad sündmused ja olulised algatused


Aktivisiooni sügislaager: visioon ja väärtused. 22.-25. Oktoobril Mokko maahotellis Jõgevamaal
Aktivisiooni eesmärgiks on kokku tuua erineva tausta, elukogemuse ja vaadetega noored (eelkõige kuni 30. a), kes soovivad keskkonnasõbralikumat elukeskkonda nii homseks kui aastaks 2030.


Päevade jooksul liigutakse samm-sammult oma isiklikest väärtustes ühise visioonini, et tegutseda sihipäraselt, visiooni silmas pidades ning liikudes tuleviku poole, mida soovime. Seda kõike mänglevalt, naudeldes teekonda ning veetes mõnusalt aega.

Osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine. Üritust korraldab Eesti Roheline Liikumine.

Uudised ja arvamuslood meedias


Pelletiäri ja puidupõletamine kliimat ei päästa. Postimees, 2. oktoober
Paunvere kellamees Lible lubas kord jõe tagurpidi voolama panna, et siis oleks tore vaadata, kuidas villavabrik seisma jääb. Ei saagi aru, kas oli ta esimene ökoterrorist või tegi lihtsalt nalja. Aga samalaadseid ettepanekuid on tehtud ka hiljem ja täiesti tõsimeeli.

Raimond Tamm: uus kliimakava puudutab meid kõiki. Tartu Postimees, 2. oktoober
Tartu energiatarbimine kasvab ja see on loomulik, kuid süsiniku­jalajälg peab kahanema. Tartu eesmärk on saavutada kliima­neutraalsus hiljemalt aastaks 2050.

Siim Kuresoo: meeleheitlik põletusplaan. Äripäev, 30. september
Põlevkivi ja puidu segamini põletamine on keskkonnavaenulik plaan, mida rahastatakse maksumaksja taskust, kirjutab plaanitava elektrituruseaduse muudatuse taustal Eestimaa Looduse Fondi metsaprogrammi juht Siim Kuresoo.

Joonas Plaan: tuulepargid hekseldavad mereplaneeringut. Postimees, 25. september
Keskkonnasõbralikuma energiatootmise nimel on oluline saavutada mereplaneeringus kompromiss, kirjutab Eestimaa Looduse Fondi kalanduse programmi koordinaator Joonas Plaan.

Kliimaaktivist Henri Holtsmeier selgitab, miks noored kord nädalas streigivad. Tartu Postimees, 25. september
Täna, 25. septembril streigivad noored üle maailma, et võidelda globaalse soojenemise vastu. Ent kindlasti on mõnele lugejale üllatav see, et 2019. aasta märtsist on noored Eestis streike pidanud üle 80. nädala. Kliimaaktivist Henri Holtsmeier, kes on lisaks ka globaalse protestiliikumise Fridays For Future Tartu eestvedaja, räägib miks ja kelle jaoks ikka veel streigitakse.

ÜRO ja ÜK võõrustavad 12. detsembril kliimatippkohtumist. Postimees Maailm, 24. september
ÜRO ja Ühendkuningriik võõrustavad 12. detsembril, Pariisi leppe viiendal aastapäeval, üleilmset kliimatippkohtumist, teatas kolmapäeval maailmaorganisatsioon.

Eesti Energia kavandab Ida-Virumaale metanoolitehast. Põhjarannik, 24. september
Eesti Energia soovib Ida-Virumaale rajada metanoolitehast, mis kasutaks põlevkiviõli tootmisel eralduvat gaasi.

Niinistö: Soome tahab saada esimeseks kliimaneutraalseks riigiks. ERR, 23. september
Soome tahab saavutada 2035. aastaks kliimaneutraalsuse ning saada esimeseks süsinikuvaba majandusega kõrgelt arenenud riigiks, teatas Soome president Sauli Niinistö.

Mihkel Kangur: raudtee renessansist. Postimees, 23. september
Näha Rail Balticus lahendust praegusele kliima-, pandeemia- ja majanduskriisile on sama kui hommikuse konjakipitsiga ravida alkoholismi. Raudteele üleloomulike võimeid omistavad «eksperte» ei huvita tegelik mõju loodusele ega tõelised arvutusmudelid, kirjutab Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu dotsent ökoloog Mihkel Kangur.

Hando Sutter: elektritööstuses käib paralleelselt kolm revolutsiooni. TööstusEST, 23. september
Seoses Euroopa Liidu rohepöörde ja tehnoloogia kiire arenguga on elektritööstuses murrangulised ajad. „Ühelt poolt pead olema hiromant, et ette teada, mis sind ees ootab, aga teisalt on meeletult huvitav selles protsessis olla ja seda juhtida,“ kinnitab Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

Maailma rikkaim 1% panustab kliimamuutusse kaks korda rohkem kui vaeseim 50%. Eesti Päevaleht, 22. september
Kliimamuutuse arvel on rikkad saanud veel rikkamaks, kuid vaeseim osa inimkonnast kannatab endiselt.

Keskkonnaekspert: põlevkivienergeetika on suur klots Eesti heitmepildis. ERR, 20. september
Euoopa Liit jagab liikmesriikidele järgneval kümnendil sadu miljardeid eurosid, et korraldada nii-öelda rohepööre ja nii vähendada süsihappegaasi õhkupaiskamist. Kuigi Eesti saavutab endale seatud keskkonnaeesmärgid, on suur mure põlevkivienergeetikaga seotud saastega, ütles keskkonnaekspert Lauri Tammiste.

Yana Toom: Euroopa Liit aitab Ida-Virumaa elanikel ilma hirmuta tulevikku vaadata. Pealinn, 18. september
Euroopa Parlament on vastu võtnud määruse, kus sisuks muudatused õiglase ülemineku fondi asutamisdokumendile. “Õiglane üleminek rohelisele majandusele – see on peamiselt seotud töökohtade loomisega. Ning see on ka ainuke tee, kuidas Euroopa aitab Ida-Virumaa elanikel ilma hirmuta tulevikku vaadata,” on eurosaadik Yana Toom (Keskerakond/Renew Europe) veendunud.

Riigieelarve 2021. Euroopast voolab Eestisse metsikult raha. Postimees, 18. september
Kolmapäeval selgus, et Eesti Energia kaalub muude projektide kõrval Ida-Virumaale 280 miljonit eurot maksva metanoolitehase rajamist. Tehas kasutaks pürolüüsitehnoloogiat, millega on ettevõttel juba kogemusi.

Ratas tervitab komisjoni uut kliimaeesmärki: kasvuhoonegaaside vähendamine senises tempos ei olnud piisav. Postimees, 17. september
Euroopa Komisjon tuli välja ettepanekuga tõsta ELi kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise eesmärki 2030. aastaks 40 protsendilt 55 peale. Eesti peaministri Jüri Ratase sõnul on see samm õiges suunas, sest varasem eesmärk ei olnud piisav.

Tartu plaanib jõuliselt CO2-heidet vähendada. Tartu Postimees, 17. september
Järgmisest esmaspäevast saavad tartlased tutvuda linna uue energia- ja kliimakavaga «Tartu energia 2030». Selle kohta saab ettepanekuid teha linna kodulehel 23. oktoobrini.

Valitsuse lahendus põlvekivijaamade töös hoidmiseks on puidu põletamisele peale maksta. Eesti Päevaleht, 15. september
Septembris peaks tulema Euroopa Komisjonist riigiabiloa otsus, mis ütleb, kas Eesti riik võib hakata toetama puidu põletamist koos põlevkiviga. Ettepaneku hakata maksma taastuvenergia toetust puidule, mida põletatakse elektrijaamades koos põlevkiviga, tegi majandus- ja taristuminister Taavi Aas. See on tekitanud osalistele palju meelehärmi.