AF2022: Energiapiisavus: kas ja kust peaks esmajärjekorras energiakokkuhoiuga Eestis alustama? Kristo Aab

Laupäeval, 13. augustil kell 12 toimub Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel Arvamusfestivali Energiapöörde alal arutelu “Quo vadis, energiapööre?”.

Arutelu üks panelistidest on LHV panga majandusanalüütik Kristo Aab. Küsisime temalt, mis ta arvab, kas ja kust peaks esmajärjekorras energiakokkuhoiuga Eestis alustama:

LHV majandusanalüütik Kristo Aab. Foto: erakogu


"
Väga raske on asetada näpp paberile ja öelda, et just siin on koht, kus kulutame energiat kõige ebaefektiivsemalt või et just see tegevus on teistega võrreldes vähemtähtis ja energia kokkuhoidmise korral poleks ühiskondlik valu liiga suur. Eestis valitseb vabaturumajanduslik mõtteviis, mis tähendab ühtlasi ka, et riik ei eelista ühte tegevusala või majandusharu teisele, vaid loob kõigile toimetamiseks võrdsed tingimused. Tõenäoliselt saab esimese „kokkuhoiu laine“ läbi viia selliselt, et kõik püüavad oma energiatarbimist lihtsalt efektiivsemaks muuta ja kellelegi ei pea lisanduvaid piiranguid seadma. Järgmiste lainete osas… loodame, et need ei ole vajalikud."


Arutelu keskendub energiapiisavusele ning küsib muuhulgas, kas tahame vaid tehnilist energiapööret või sisulist? Kas energiavajadust peab vähendama efektiivsus või piisavus? Milline on Eestile piisav energiakogus? Mille jaoks meil on mõtet energiat toota? Kuidas suhestuvad omavahel heaolu ja energiatootmine, kui tootmine ja tarbimine peavad vähenema? MIllest oleme valmis loobuma üksikisikuna, millest ühiskonnana, millest kogukonnana?

Küsimustele otsivad arutledes vastuseid Fridays for Future Eesti eestvedaja ja kodanikuaktivist Kertu Birgit Anton, Tallinna linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski, LHV panga majandusanalüütik Kristo Aab ning põllumajandustootmise kontserni Agrone OÜ juhatuse liige Margus Muld.

Arutelu veab ERRi ajakirjanik Jüri Muttika.

Arutelu korraldab Eestimaa Looduse Fond ja see toimub Energiapöörde alal. Ala asub platsil nr 17, vt Arvamusfestivali ala kaarti.

Loe lisaks: