KUULA JÄRELE: AF2022 arutelu "Quo vadis, energiapööre?"Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel toimus 13.08.2022 kell 12 Arvamusfestivali rohepöörde alal arutelu “Quo vadis, energiapööre?”.

Arutelul võeti luubi alla energiapiisavus ja uuriti, kas tahame vaid tehnilist energiapööret või sisulist? Püüti otsida ja ka leida vastuseid näiteks sellistele küsimustele: Peagi saavad Eesti kodud elektri tuule ja päikese abil, ent kas muutuseks on piisav vaid tehnoloogia vahetumine? Kas energiavajadust peab vähendama efektiivsus või piisavus? Milline on Eestile piisav energiakogus? Mille jaoks meil on mõtet energiat toota? Kuidas suhestuvad omavahel heaolu ja energiatootmine, kui tootmine ja tarbimine peavad vähenema? MIllest oleme valmis loobuma üksikisikuna, millest ühiskonnana, millest kogukonnana?

KUULA ARUTELU JÄRELE

Tartu Ülikooli suure siirde projekti töörühm  on hinnanud, et energiapöörde kiirendamiseks Eestis on ühe sekkumisena vajalik nihe energiatõhususelt energiapiisavusele: “see tähendab näiteks teatud majandussektorites ülempiiri kehtestamist tooraine kasutusele, teatud sektorite (nt metsatööstus) toodangu ekspordi rangem reguleerimine, täiendavad ekspordipiirangud väärtusahelas madalamal asuvatele toodetele jne.”

Arutlesid Fridays for Future Eesti eestvedaja ja kodanikuaktivist Kertu Birgit Anton, Tallinna linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski, LHV panga majandusanalüütik Kristo Aab ning põllumajandustootmise kontserni Agrone OÜ juhatuse liige Margus Muld.

Arutelu vedas ERRi ajakirjanik Jüri Muttika.


Samal teemal: